ELAZIĞMEDYA
ELAZIĞMEDYA
21 Haziran 2017 Çarşamba 22:50
124 Okunma
ÇOBAN: ŞEHRİN İHTİYACI BENZİNLİK DEĞİLDİR

Yaptığı basın açıklamasında son günlerde kamuoyunca yapılan tartışmalardan, Sıdıka Avar Kız Meslek Lisesinin yanındaki açık otopark alanının, Özelleştirme İdaresince “benzinlik ruhsatı ile birlikte satılacağı ve bu alana benzin istasyonu yapılacağı”nın anlaşıldığını kaydenen Başkan Çoban; Mayıs 2016 tarihinde, Elazığ Belediyesi Meclis toplantısında yapılan değişiklik ile şehrin en merkezi noktasındaki en önemli arsalardan biri olan Sıdıka Avar Kız Meslek Lisesi yanındaki yaklaşık 4 bin metrekarelik arsanın imarında, bir benzin istasyonu yerleştirilerek ticari alana dönüştürüldüğünü ve şehrin sağduyulu taraflarının bu yanlışa şiddetle karşı çıkmasına rağmen, yanlışta ısrar edildiğine değinerek şunları söyledi:

YANILMAZ, TEPKİLERİ DUYMAZDAN GELMİŞTİ

Mayıs 2017 tarihinde, Sayın Yanılmaz, "Kız Meslek Lisesinin yanına imar değişikliği ile bir benzinlik çok katlı otopark, alışveriş merkezi ve dispanser projesi var. Çalışmalar yürüyor. Sayın valimiz ve milletvekillerimiz destek veriyor. Kamuoyunun da destek verdiği inancındayım. Ancak bu işlemler bittikten sonra nihai karar olarak demokrasi meydanında çadır kurup anket yapacağız. Vatandaşlar buraya benzinlik istemiyoruz diyenlerin oranları yüzde 50’den fazla çıkarsa biz bunu yapmayacağız" diyerek, kararlı olduklarını bir kez daha ifade etmiş ve tepkileri duymazdan gelmişti.

YANILMAZ TEHLİKENİN FARKINA VARMIŞ OLACAK Kİ…

Haziran 2017 tarihinde Sayın Yanılmaz, şehrin en merkezi noktasına akaryakıt istasyonu yapılması için adı geçen arsanın, Başbakanlık Özelleştirme İdaresine devredildiğini öğrenmesi ile birlikte; “söz konusu alanın üçüncü şahıslara satışı ile birlikte herhangi bir ticari faaliyete vesile kılınacaksa, buna tüm halkımız gibi bizlerin de gönlü asla razı gelmeyecektir.” açıklaması ile şehrin ortasına koyulacak bombayı fark etmiş, kendi elleri ile yaptıkları hataya, kendisi de tepki gösterecek noktaya gelmişti.

Hal bu ki; Elazığ Belediyesi tarafından, Elazığ İl Merkezinde bulunan Öğretmen Evi önü, Ahmet Aytar Meydanı, Çaydaçıra parkı ve Elazığ Valilik binasına kadar bulunan yaklaşık 69 dönüm alan üzerinde Mimari, Peyzaj ve Ulaşım Düzenleme Projesiyle Kent Meydanı oluşturulması amacıyla ulusal proje yarışması düzenlenmişti.

Yanlışın en büyüğü, Mehmet Akif Ersoy Lisesi de dahil, Sıdıka Avar Kız Meslek Lisesi ve yanındaki tartışılan arsanın, Kent Meydanı Projesine dahil edilmemiş olunmasıydı.

SUAT BULUT KENT MEYDANI ÖNERİMİZ

Kent Meydanı Projesi, 2014 yılı Belediye seçimlerinde, SUAT BULUT MEYDANI adı ile projelerimiz arasında yer almış ve 400 seçim vaadimizden birisi olarak kamuoyu ile ve seçim sonucunda da 400 Proje Belediye Başkanlığımızca kullanılmak üzere paylaşılmıştı.

ŞEHRİN GELECEĞİ BELİRSİZLİĞE İTİLMİŞTİR

Ancak gelinen noktada; şehrin göbeğinde ve yapılması planlanan Kent Meydanına bitişik benzinlik hayali kuranlar, şehir menfaatlerinin dışında davranmış, bugünkü tartışmalar o günkü yanlış ile başlamış ve bugün şehrimizin geleceği maalesef belirsizliğe sürüklenmiştir.

JÜRİ HUZURUNDA YENİ BİR PROJE TASARLANMALIDIR

Açıklamasında; bu hatadan acilen ve bir an önce dönülmelidir diyen Başkan Çoban; Temmuz ayı ortasında sonuçlandırılacak Kent Meydanı projesi şartnamesinin ivedilikle yeniden revize edilmesi gerektiğini savunarak şunları kaydetti: Ülkemizin saygın Mimar, Şehir Plancısı, Peyzaj Mimarı ve İnşaat Mühendisleri tarafından oluşturulan Juri Heyeti ve saygın tasarımcılarına verilen proje uygulama alanına, Mehmet Akif Ersoy Lisesi de dahil, Sıdıka Avar Lisesi ve yanındaki arsa dahil edilerek yeni bir proje alanı ve yeni bir teslim süresi belirlenmelidir.

KENT TRAFİĞİNİ DE RAHATLATACAK ŞEKİLDE

Bu kapsamda yapılacak projede; Kente marka değeri kazandıracak, Mekâna karakter kazandıracak, önemli günlerde halkın toplanabileceği ve rekreatif ihtiyaçların karşılanabileceği, Meydan altında en az 3 katlı otopark ile birlikte, Meydan ve yakın çevresinde trafik akışını rahatlatmaya yönelik çözümler üretecek ve kent estetiğini arttıracak talepler dahil edilmelidir.

BENZİNLİK FİKRİ KENTSEL ANLAMDA BİR FACİADIR

Elazığ’ın kentsel anlamda kaderini değiştirecek böylesine önemli bir yarışma gündemdeyken, yarışma emeğini ve sonuçlarını tamamen ortadan kaldıracak bir benzinlik yapma fikri, kentsel anlamda bir facia olacaktır. 

ŞEHRİN İHTİYACI BENZİNLİK DEĞİLDİR

Şehrimizin acil ihtiyacı, şehir merkezinde bir benzinlik değil, trafik probleminin çözülmesi, geniş ve ucuz otopark çözümleri ile hayatın kolaylaştırılması ve bir yaşam alanının ortaya konmasıdır.

BELEDİYE MECLİSİ BU HATADAN DÖNMELİDİR

İlk önce Elazığ Belediye Meclisi yaptıkları bu hatadan bir an önce dönerek benzinlik ruhsatını iptal etmeli, siyaset kurumu da, Mehmet Akif Ersoy Lisesi de dahil, Sıdıka Avar Kız Meslek lisesi ile yanındaki arsayı, Kent Meydanı Projesine dahil edecek hukuki ve bürokratik çalışmaları bir an önce başlatmalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.