Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi Fen Lisesine Dönüştürülsün

Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Kaymaz, Elazığ Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi'nin Fen Lisesi'ne dönüştürülmesi önerisinde bulundu.

Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi Fen Lisesine Dönüştürülsün

Elazığ Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Kaymaz, Günışığı Gazetesi'ni ziyaret etti.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Necdet Kaymaz, Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi'nin eski sınav sistemi olan TEOG sıralamasında Elazığ'da ikinci olduğunu, mezun ettiği öğrencilerin yüzde 99’unun üniversite yerleştiğini anımsattı.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKUL STATÜSÜNÜ KAYBETTİ

Okulun 120 kız, 120 erkek toplam 240 kişi kapasiteli kız ve erkek pansiyonu ile kapalı spor salonunun olmasına ve kampüs alanıyla Elazığ'ın güzide okullarından biri olmasına rağmen, sınavla öğrenci olan okul statüsünü kaybettiğini belirten Kaymaz, " 2019-2020 eğitim-öğretim yılında (yani bu sene), Elazığ’da 8.sınıflarda öğrenim gören toplam öğrenci sayısı yaklaşık 12.500’dür. Yukarıda zikredilen yönetmeliğin ilgili maddesinin (a) bendi mucibince; 12.500 öğrencinin yüzde 5’i, 625 öğrenci. Elazığ’daki her iki Fen Lisesi ile Sosyal Bilimler Lisesinin toplam kontenjanı 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 120’şer öğrenciden 360 öğrenci (2020-2021 eğitim öğretim yılı için mevcut Fen Liseleri ile Sosyal Bilimler Lisesinin kontenjan artırımına gidilse bile maksimum 150’şer öğrenciden 450 öğrenci). Yani yaklaşık 200-250 öğrencilik bir Fen Lisesi kontenjanı mevcut durumda. Ahmet Kabaklı Anadolu Lisesi, Yönetmeliğin 7.maddesinin 2.fıkrasının hem a hem de (b)bentlerini taşıyan bir kurumdur. Kaya Karakaya Fen Lisesi, Cemil Meriç Fen Lisesi ve Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi dışında hem Merhum Şeyhul-Muharririn Ahmet Kabaklı’nın adının korunması ve yaşatılması adına, hem de güzide şehrimize, Fen Lisesi kazandırma yolunda 2005 yılında yeni hizmet binasındaki (şu anki bina) açılışını, dönemin Başbakanı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle bizzat onurlandırdığı okulumuzun, hak ettiği ama elde edemediği, sınavla öğrenci alan okul statüsünü, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Anadolu Lisesinden Fen Lisesine dönüştürülerek yeniden elde etmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verdi.
 

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER