Altınovalılar Derneği Yeni Yol Haritasını Belirledi

Altınovalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Aziz Dinç, derneklerinin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Altınovalılar Derneği Yeni Yol Haritasını Belirledi

Başkan Dinç, derneğin bundan sonra izleyeceği yol haritasını da kamuoyu ile paylaştı.

Dinç açıklamasında,  dernek olarak göreve başladıkları ilk günden itibaren Ovada yaşayan vatandaşlarla bir araya getirip sevgi ve hoşgörü içerisinde istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

Ovanın problemlerine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Dinç, "Sekiz ayda tespit ettiğimiz ovamızın temel sorunlarının başında gelen; Su sorunu, göç sorunu, işsizlik sorunu, köy içi ve arazi yolların sorunu,ürünlerin pazarlama sorunu, iklim geçişinden kaynaklanan ürün çeşitliliği sorunu, sosyal ve kültürel sorunlar hakkında uzun soluklu bir toplantı gerçekleştirdik. Bu konuda çok değerli akademisyenlerin görüşlerine aldık." dedi.
 

YENİ YOL HARİTASI

Dernek çalışmalarında bundan sonra izleyecekleri  yol haritasını çıkardıklarını belirten Dinç, şöyle konuştu: "Toplantıya katılan çok değerli akademisyenlerimiz; F.Ü Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Özercan, F.Ü Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.İbrahim Türkoğlu, F.Ü Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Fethi Yılmaz, F.Ü İnsani ve Sosyal Bilimler Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Taner Şengül, F.Ü, Mühendislik Fakültesi Üyesi ,Prof.Dr.Mehmet Erdem, Munzur Üni.Su Ürünleri Fak.Öğretim Üyesi Prof.Dr.Rahmi Aydın, F.Ü. Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi A.D. Öğretim Üyesi Doç.Dr.İsmail Türkoğlu, F.Ü İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi .Dr.Yavuz Haykır, F.Ü Eğitim Fakültesi İlk Öğretim Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Birol Bulut'un katılımlarıyla aşağıda belirdiğimiz konularda çalışmalar yapılması kararlaştırılmıştır."

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

"Bu doğrultuda; ilk etapta F.Ü de görev yapan derneğimizin faaliyetlerine katkıda bulunacak akademisyenleri tespit etmek. Bu doğrultuda Altınovalı-Akademisyen adı altında Whatsapp gurubu oluşturmak. Değerli hocalarımızın kendi alanlarına giren konularda ova insanlarına yardımcı olacak konularda çalışma yapmak. Ovamızın tarih ile ilgili şu ana kadar yapılmış bilimsel çalışmaları bir araya toplamak. Ovamızı ve bütün köyleri içerisine alacak ve derneğimizin çalışmasına katkı sağlayacak internet sitesini oluşturmak. Üniversite hocalarımızın öncülüğünde ilgili sivil toplum örgütleri ile birlikte iklim değişikliği ve ürün geçişi konusunda bir çalışma yapmak. Ayrıca şu anda ülkemizin ve ovamızın karşı karşıya kaldığı tarımsal sorunların ve yerli tohum konusunda çalışma yapmak. Sulama sorunun çözümüne katkısı olacak projeler üretmek. Ovamız insanlarını bir araya getirecek,tamamen Elazığ kültürünün ve müziğinin ağırlıklı konuşulduğu geceler tertip etmek. Derneğimizin tanıtımına ile üye yazımı konusunda çalışmalar yapmak. Üç ayda bir ara gelinerek yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantıları düzenlemek. Bizlere ilk günden itibaren destek veren ve toplantıya katılan ve mazereti olduğu için toplantıya gelemeyen tüm saygıdeğer hocalarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz."

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER