Elazığ'da Şarbon Görüldü

Elazığ'ın Akçakiraz Beldesinde şarbon hastalığına rastlandı.

Elazığ'da Şarbon Görüldü

İddiaya göre veteriner, hasta ineğin kesilmesini etinin yenilmesinde ise bir sakınca olmadığını söyledi. Bunun üzerine hastalanan inek kesilerek eti vatandaşlara dağıtıldı.

Bir süre sonra ineğin etinden yiyen vatandaşlarda yaralar belirmeye başladı. Hastaneye giden vatandaşlarda şarbon hastalığına rastlandı.

Etten yiyen 15 çocuğun Malatya'daki hastanelere sevk edildiği öğrenildi. Doktorlar hasta hayvanla temasta olanların hastaneye başvurmasını istedi.
 

ŞARBON ALARMI VERİLDİ
Şarbon hastalığının görülmesi üzerinde beldeye Tarım İl Müdürlüğü tarafından ekipler gönderildi.
Akçakiraz Belediyesi şarbon hastalığının görülmesi üzerine belde sakinlerini uyardı.
Uyarı da “Hayvan sahiplerinin dikkatine. Köyümüzde şarbon hastalığı görülmüş olup, hayvan sahipleri Tarım İl Müdürlügü’nden gelen ekiplere aşılarını yaptırmaları önemle rica olunur” denildi.
 

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR?

Bakteriyel bir hastalık olan şarbon, ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçen ve kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Şarbon hastalığının mikrobu Bacillus antracis denen bir bakteridir. Toprakta ve meralarda bulunabilen bu bakteri temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması durumunda oldukça tehlikelidir. Bunu önlemek için bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının % 90’ın üzerinde koruyucu olduğu tahmin edilmektedir.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER