KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

Elazığ Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen Kitap Fuarı törenle açıldı.

KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

. Vatandaşlar ve öğrenciler Fuara yoğun ilgi gösterdi.

Valilik binası önünde 2400 m2 kapalı alanda açılışı gerçekleştirilen fuarda 70 Yayınevi, binlerce kitabı okuyucularıyla buluşturdu. 25 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek fuarda ünlü şair ve yazarlar da söyleşi ve imza programlarıyla Elazığlılarla buluşacak.

Fuarın açılışına Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Milletvekili Metin Bulut, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mehteran Takımı konseriyle başlayan açılışta Saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.


VALİ KALDIRIM "OKUMAK GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIMIZ EN GÜZEL MİRASTIR"

Açılış töreninde konuşan Vali Çetin Oktay Kaldırım, okumanın önemine vurgu yaparak, "Okumanın, yazmanın, eser ortaya koymanın kıymetini en iyi bilen, en iyi değerlendiren bu anlamda da söz söyleyeme yetkin bir medeniyetin evlatlarıyız. Okumak bize düşen en büyük sorumluluk, en büyük görev. Özellikle gelecek kuşaklara, genç nesillere aktaracağımız en güzel mirastır. Dolayısıyla okumanın üzerinde ne kadar durursak, ne kadar özendirirsek o kadar evladır, anlamlı olacaktır. Dünyanın en büyük şairleri, en büyük yazarları, en büyük muharrirleri, mütefekkirleri bu topraklardan, bu medeniyetten çıkmıştır. Tabi bunu anlamak, bunu kavrayabilmek, değerlendirebilmek ve özellikle günümüzde dünyanın yeni bir medeniyete ihtiyaç duyduğu dönemde bu bakiyeyi iyi değerlendirip yeni bir medeniyet inşa etmek bize yaraşır. Dünyanın bugün insanlığa, barışa, sevgiye, hoşgörüye ihtiyacı var. İnsanlığın her şeyden çok okumaya ihtiyacı var. Kapitalist bir dünyada yaşıyoruz. Kapitalist sistemin inşa ettiği medeniyetin, bunun döngüsü içerisinde yaşıyoruz. İnsanların bir birini kırdığı, insanları meta olarak gördüğü, maddenin hakim olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bunun ilacının, çözümünün Mevlana'da, Mevla'nın 10 yıl yaşadığı Harput'ta olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ BULUT: "BU FUARI ÇOK ÖNEMSİYORUM"

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut da yaptığı konuşmada, "Böylesine kıymetli bir organizasyonda bulunmaktan dolayı çok mutluyum.  Bizler pek çok kurdele kesiyoruz, pek çok açılışa katılıyoruz ama pek az açılışta bu kadar heyecanlanıyoruz ve bu kadar kendimizi mutlu hissediyoruz. Okuma eylemi aslında çok şey anlatan ama üstüne en az konuşulacak şeylerden bir tanesidir. Kuranı Kerim'de ilk kelime oku'dur. İnsanlık tarihi kurulduğu günden bugüne kadar, insanlık tarihinin en kadim, en saygın, en anlamlı ifadelerinden bir tanesidir okumak eylemi. İnsanoğlu  doğduğunda boş bir hardisk gibidir. Daha sonra büyüdükçe bu hardiski dolduran bir canlıdır. Zira bu doldurma işlemi de okumayla olacak bir iş. Bundan dolayıdır ki bu fuarı çok önemsediğimi ifade ediyorum". şeklinde konuştu.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI: "BU ŞEHRİ YAKIŞACAK EN GÜZEL ORGANİZASYON"

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, açılışta yaptığı konuşmada, "İlimiz güzel bir şehir. Bu şehire yakışacak en güzel organizasyonun kitap fuarı olduğunu düşünüyorum. Bu fuarda emeği geçen tüm arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de çok güzel kitap fuarları gerçekleştireceğiz. Kitap fuarımızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Buradan ailelere sesleniyorum; çocuklarımızın ellerinden tutarak gelip buradan kitap almalarını tavsiye ediyorum." ifadelerine yer verdi.

REKTÖR DEMİRDAĞ; "BİR SATIR DA OLSA MUTLAKA OKUYUN"

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise konuşmasında, "Artık dijital çağdayız. Bunların devam edebilmesi ancak ilimle, irfanla, okumayla gerçekleşiyor. Bu açıdan baktığımızda Herkesin baş ucunda bir kitabın olması gerekiyor. Mutlaka bir paragraf dahi olsa okuyun. Bir satır da olsa okuyun. Her insanın ömür boyunca okuması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 23:01

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER