KONUTLAR KORTİĞE YAPILACAK

Heyelan riski nedeniyle gündemden düşmeyen Maden ilçesinde yeni bir gelişme yaşandı. Maden Kaymakamlığı resmi internet sitesinden, ilçedeki heyelan mağduru vatandaşlar için düşünülen konutların yapılacağı yeri açıkladı ve projeye ilişkin görselleri paylaştı.

KONUTLAR KORTİĞE YAPILACAK

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, "Afete maruz bölge içerisinde yaşayan vatandaşlarımız için Afat Başkanlığı tarafından Maden Merkeze yapılacak konut ve işyerlerinin proje ve görsellerini Madenli hemşerilerimizin bilgisine sunulur." denildi.

Kaymakamlığın görsellerde gösterdiği yeni yerleşim alanının ilçe merkezine bağlı Kortik Mahallesi olduğu öğrenildi.

NELER YAŞANDI

Maden ilçesine bağlı Camii Kebir mahallesinde, Bakır İşletmesinin döktüğü hafriyatın oluşturduğu baskı nedeniyle toprak kayması oluşmuş, bunun sonucunda resmi kurum binaları ve birçok ev ve iş yerinde hasar meydana gelmişti.

Yaşanan bu olay sonrasında  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca (AFAD) hazırlanan rapora istinaden Camii Kebir Mahallesinde 278’i konut, 232’si iş yeri olmak üzere toplam 510 yapının boşaltılması kararı çıkmış ve alınan karar mahalle sakinlerine tebliğ edilmişti.

Elazığ Valiliği, heyelan riski nedeniyle mahalle sakinleri için taşınma ve kira yardımı yapacağını açıklamış, bu süreçte 40'ın üzerinde vatandaş riskli bölgeden ayrılmıştı. Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Camii Kebir mahallesi afet bölgesi ilan edilmişti.

Ancak bazı konut sahipleri mahallede ikamet etmeye devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde de gündeme getirilen Maden'deki heyelan sorununun çözümü için birçok çözüm önerisi oluşturuldu. Son olarak Camii Kebir Mahallesindeki vatandaşlar için, ilçe dışında toplu konut yapılması kararlaştırıldı. Konutların nereye yapılacağı tartışılırken, Maden Kaymakamlığı yaptığı açıklamayla bu konuya son noktayı koydu.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER