banner72

banner71

27 Nisan 2017 Perşembe

VALİ ZORLUOĞLU’NDAN ELAZIĞ’A MÜJDELİ HABERLER

Harput Devlet Hastanesinde prostat tedavisi...

Elazığ’da Harput Devlet Hastanesi’nde prostat büyümesi olarak bilinen Benign Prostat

22 Mart 2013 Cuma 09:27
Bu haber 1359 kez okundu
Harput Devlet Hastanesinde prostat tedavisi...

 Elazığ’da Harput Devlet Hastanesi’nde prostat büyümesi olarak bilinen Benign Prostat Hiperplazisi hastalığının tedavisi yapılmaya başlandı.

Harput Devlet Hastanesi Yöneticisi Uz.Dr. Mustafa Namlı, 21. Yüzyılın Prostat Tedavi Yöntemi olan Plazma Kinetik Teknolojisinin Harput Devlet Hastanesinde kullanılmaya başlandığını bildirdi.

Namlı, yaptığı açıklamada, prostatın erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezi olduğunu, bu bezin idrar torbasının tabanında bulunduğunu ve idrar kanalını çepeçevre sardığını belirterek, Prostat bezinin özellikle 45 yaşından sonra bazı hormonal değişikliklerle büyümeye başladığını kaydetti.

İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan Benign Prostat Hiperplazisi'nin erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorun olduğunu belirten Namlı, “Hastalığın belirtileri idrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamama hissi, Sık sık idrara çıkma, Gece idrara çıkma, Kesintili idrar yapma, Ikınarak idrar yapma, İdrarın çıkış gücünde (menzilde) azalmadır” dedi.

Hastalığın tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Namlı, şöyle konuştu: “Prostat, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Böbrekler olumsuz etkilendiği takdirde, diyaliz makinesine mecbur kalabilir. Günümüzde çok özel durumlar dışında açık prostat ameliyatı tercih edilmemektedir. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için kapalı (endoskopik) girişimler tercih edilmektedir. Kapalı prostat ameliyatı, cerrahi tedavilerin %90’lık bölümünü oluşturmaktadır. Plazma Kinetik teknolojisi ile yapılan kapalı ameliyatlar şu ana kadar yapılan tüm yöntemlerden çok üstündür. Hastada sondanın kalma süresi kısadır. Kanama riski çok azdır. Hasta daha kısa sürede hastaneden taburcu edilir. Özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Kalp ve Akciğer hastalarında sorunsuz uygulanabilir. Nadiren öldürücü olan TUR sendromu görülmez.kanal23.Sonuçta TUR yöntemi ile yapılan ameliyatlarda ki yan etki, zorluklar ve komplikasyonlar Plazma Kinetik teknolojisi ile yok denecek seviyeye indirgenmiştir.Prostat hastaları artık şehrimizde Hastanemizde uygulanan Plazma Kinetik tedavisi ile hayat standartlarını yükseltmektedir.”

    Yorumlar

SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV