BOŞANMA VE SEBEPLERİ

Ülkemizde ve her medeni ülkede evlenmek kadar doğaldır boşanmak. Türkiye ‘de boşanma davaları aile mahkemelerinde görülmektedir.Aile mahkemesinin olmadığı bölgelerde Aasliye Hukuk mahkemelerinde görülmektedir. Boşanma davası ,tarafların olumsuz giden evlilik sürecinin  ,yasal yollar ile  karşılıklı anlaşarak veya çekişmeli bir şekilde mahkemeye taşınması olayıdır.

Boşanma davası herkesin başına gelebilecek bir durumdur ve çok hassas bir konudur, sebepleri itibarı ile. Anlaşmalı boşanma davası,her iki tarafın boşanmanın tüm sonuçları hakkında anlaşarak evlilik birliğini sona erdirmesidir.

Çekişmeli boşanma davası ise taraflar arasında boşanmada hangi tarafın kusurlu olduğu ,maddi ve manevi tazminat ,nafaka,velayet ,ev eşyalarının paylaşımı vb.gibi konularda belli bir tartışmanın, çekişmenin yaşandığı dava türüdür.

Boşanma sebeplerine gelince genel boşanma sebepleri ve özel boşanma sebepleri olarak ikiye ayrılır. Ben. Bu yazımda ‘’Ünye ilçemizde daha çok hangi sebeple boşanma gerçekleşiyor’’ onun üzerinde durarark açıklamalarda bulunacağım.

Ünye ilçemizde genel boşanma sepeblerinden geçimsizlik,ekonomik sebepler buna dahil,mizaç uyuşmazlığı,şiddet,hakaret,tartışma,güven sarsıcı davranışlar sebebiyle genel boşanma yoluna başvurulmakta.

Özel boşanma sebeplerine gelince ise maalesef Ünye ilçemizde ve civar köylerinde ensest ilişki dediğimiz durum, zina , hayata kast gibi özel sebepler hat safhada ve maalesef belirli çekingelerden ve korkulardan  dolayı bunlar gün yüzüne çıkarılmadan gizlice yaşanmaya devam ediyor. Çok az bir kesim bu konuda güven duyarak cesaretlenerek boşanma davası yoluna gidiyor.Genel olarak baktığımızda Ünye ilçemizde boşanma sebepleri bunlardır.

Özel boşanma sebepleri ile genel boşanma sebepleri farklı sonuçlar doğurur. Bir evlilikte yukarıda saydıklarımdan özel  boşanma sebepleri var ise davacı karşı tarafın kusurlu olup olmadığını ispatlamak zorunda değildir.Yalnızca özel bir boşanma sebebi olduğunu ispatlaması yeterlidir. Ancak genel boşanma sebeplerinde durum farklıdır. Hem davacının hem davalının. Birbirlerinin kusurularını ispatlaması gerekir.

Yukarıda saydığım genel ve özel boşanma sebepleri Ünye ilçemizde ve civar köylerinde daha cok karşımıza çıkan boşanma sebepleridir.

 Saygılarımla

 Av.DERYA KIR

YORUM EKLE

banner4

banner3