DİYET  NEDİR VE NASIL OLMALIDIR?

Öncelikle TÜBER’den beslenmenin yani diyetin tanımına baktığımızda “Beslenme; yaşamın sürdürülmesi, büyüme ve gelişme, sağlığının iyileştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, üretkenliğin sağlanması için gerekli olan besin ögeleri ile biyoaktif bileşenleri sağlayan besinleri tüketerek vücutta kullanılmasıdır.’’ şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tanıma baktığımızda günüzmüzde diyet kavramına ne kadar yanlış anlamlar yüklendiğini çok açık bir şekilde görmekteyiz. Diyet aslında sadece kişinin kilo alma veya kilo verme süreci değildir. Diyet kişiye özgü olan sürdürülebilir beslenme programının düzenlenip bu programla birlikte kişinin sadece vüct ölçülerini değil aynı zamanda vücudun metabolizmasınıda göz önünde bulundurarak yaşam kalitesini artırmayıda amaçlamaktadır.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam şeklinin geliştirilmesi ile hastalıkların önlenmesi toplumlarda büyük önem taşımaktadır. Toplumların sağlıklı yaşam şeklinin geliştirilmesi temelini ise Diyet yani sağlıklı beslenme oluşturmaktadır. Diyet günümüzde oldukça dikkat çeken ve ilgi gören bir kavram olduğu için bu konu hakkında günümüzde oldukça fazla bilgi kirliliği ve kişileri yanlış yönlendirebilecek fikirler bulunmaktadır. Bu tarz bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirmelerden olumsuz yönde etkilenmemek için kişilerin beslenme konusunda konunu uzmanı olan diyetisyenlerden ve bu diyetisyenler arasında da kişiye özgü sürdürülebilir beslenmeyi destekleyen ve kişiye hayatı boyunca edinebileceği doğru beslenme alışkanlıkları kazandıracak uzmanlar tercih edilmeli.

Peki Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Doğru beslenme yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma özel sürdürülebilir bir şekilde kişiye özgü olmalıdır.

Bununla birlikte beslenmede besin çeşitliliği esas alınmalı ve beslenmenin içeriği karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerin tümünü içermesine dikkat edilmelidir. Şunu da belirtmek gerekir ki hiçbir besin veya besin grubu tek başına mucizevi etkiler oluşturamaz.

Toplumumuzda bu algı oldukça fazla ve her geçen gün bu tür mucizevi olarak adlandırılan besinlere talep artmaktadır. Oysaki bundan dah büyük ve yanlış bir inanış yoktur. Çünkü hiçbir besin o istediğimiz mucizevi iyileştirmeyi veya beklentiyi vaadedilen o kısa sürelerde gerçekleştiremez.

Çünkü besinler, besin grupları tek başlarına değil dengeli ve kişiye özgü miktarlarda tüketildiklerinde bizlerin ilacı olacaktır ve o istenilen etkiyi sabır eşliğinde doğru beslenme alışkanlıkları kazanarak verecektir.

YORUM EKLE