EKMEKSİZ DİYET OLMAZ !

Son zamanlarda ne yazık ki ekmeğin günlük diyettençıkartılarak rahatlıkla zayıflanabileceği yönünde ciddi bir yanılgı var. Fakat ekmeksiz diyetlerle verilen kiloların kolaylıkla geri alınabileceği konusu atlanmaktadır. Hiçbir besin tek başına ağırlık artışına neden olmaz.  Her besin uygun porsiyonlarda tabi ki günlük diyetimizde mutlaka yer almalıdır.

Ekmek tüketmeden kilo verme konusu söz konusu olduğunda maalesef sağlık üzerindeki etkisi göz ardı edilmektedir. Bilinçsizce  yapılan bu öneri bireylerde kalp damar rahatsızlıklarında, böbrek hastalıklarında, yeme ve davranış bozukluklarında, diyabet hastalığında, karaciğer hastalığında ve daha birçok sağlık probleminde artışa neden olabiliyor. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız ekmeksiz diyet olmaz!

Sağlık kaynağı olan ve B vitaminlerinden oldukça zengin olan tam tahıllı ekmeği tüketmek için birçok nedenimiz var.

Günlük olarak diyetimizde vücudumuza almamız gereken karbonhidratı almadığımız takdirde diyette aklımıza tatlılar daha çok gelmektedir ve başa çıkamadığımız tatlı krizleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle günlük karbonhidrat ihtiyacımızı kompleks karbonhidratlarla karşılanmalıdır.Yani tam buğday veya tam tahıllı ekmekler veya uygun porsiyonlarda bulgur veya tam buğday unu kullanılarak hazırlanan gıdalar kompleks karbonhidrat olarak adlandırılmaktadır. Kompleks karbonhidratlara günlük diyetimizde yer vererek basit karbonhidrat dediğimiz şeker veya şekerli besinler, paketli gıdaları tüketme istekleri minimuma düşecektir.

Aynı zamanda diyetinizde tüketeceğiniz komplekskarbonhidratlardan olan tam tahıllı ekmek diyet lif oranı yüksek olduğu için acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar, iştah kontrolü sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınızı da kontrol altına almış olursunuz.

Tam tahıllı ekmekler yağ oranınızı azaltarak kilo kontrolüne yardımcı olur ve metabolizma hızınızın yavaşlamasını engeller. Diyetinizde tam tahıllı ekmek tüketmek geri dönüşümsüz kilo vermenizi sağlar. Düzenli tam buğday, çok tahıllı, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi karın çevresi yağlanmasını azaltır. Kalorisi düşük bir besin olan ekmek çok kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir.

Diyetinizde tüketeceğiniz tam tahıllı ekmek maya ve lif içeriği sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına katkıda bulunur, sindirim sistemi hastalıklarından korur.

İçerdiği yüksek oranda B vitaminleri sayesinde stresi önler, depresyona karşı eğilimi azaltır.

Bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol bulundurmaz. Kandaki kolesterol düzeyinin kontrolüne yardımcı olur.

Tam tahıllı ekmekler B12 vitamini hariç tüm B grubu vitaminlerinin temel kaynağı olduğu için tiroit rahatsızlığı olan bireyler için en ideal besindir.

Bir besinden tamamen uzak kalmaya çalışmak diyetin sürdürülebilirliğinin engelleyecektir. Kilo vermekistiyorsak en önemli dikkat edeceğimiz nokta porsiyon kontrolüdür.

Ekmek, Türk toplumunun temel besinidir. En önemlisi de ulaşılabilir bir besindir. Hem ruhumuzu hem de bedenimizi doyuran üstelik doya doya zayıflamamızı sağlayan ekmekten, sağlınızdan vazgeçmeyin!

YORUM EKLE