GERÇEKTEN AÇ MISINIZ? SUSUZ MU?

Pek çok insanın havalar soğuyunca ‘’daha fazla acıkıyorum’’ söylemlerini duymuşsunuzdur.

Havalar soğuyup, kar yağınca hepimizin aklına sıcak içeceklerden salep, boza, sıcak çikolata gibi içecekler gelmektedir.

Susama hissi ile açlık hissi birbirine karışmaktadır. Açlık hissettiğinizde o gün kaç bardak su içtiğinizi düşünün. Eğer 1 litrenin altında su tüketimi gerçekleşmişse o gün doymayabilir, kendinizi sürekli mutfakta gezinirken bulabilirsiniz. Bu nedenle açlık hissettiğinizde önce 1-2 bardak su için ve bekleyin. Her yemekten önce ve yemek aralarında 1 bardak su tüketin ve bekleyin. Toplamda kadınlar için 2 litre, erkekler için 3 litre su tüketimi önerilmektedir

Vücut susuzluk hissettiğinde, susuzluğunun doruk noktasındadır. Vücutta bir nevi kıtlık durumu başlamıştır ve vücut buna tepki olarak su ister. Susadığınızda içtiğiniz 1 bardak su aslında sizin için yeterli değildir. Bu nedenle su tüketmek için susamayı beklemeyin.

Yapılan hatalardan bir tanesi de günlük su ihtiyacını tek seferde karşılamak oluyor. Bu uygulama ne yazık ki yanlıştır. Sebebi ise bu şekilde tüketilen suyun çoğunun idrar yolu ile atılması ayrıca elektrolit dengesini olumsuz etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca bunlara ek olarak bu şekilde su tüketmek organlara özellikle mideye aşırı yüklenmeden ötürü zarar vermektedir. Bu nedenle günlük tüketilmesi gereken su miktarının günlere bölünmesi en doğrusu ve sağlıklısı olacaktır.

‘’Çok fazla çay içiyorum, su içmeme gerek yok!’’ diyen bir çok danışanım var. Maalesef çay, kahve gibi kafeinli içecekler diüretik etki gösterdiğinden dolayı vücut suyunu azaltmaktadır. Bu nedenle tüketeceğiniz bir bardak çay veya kahvenin yanında mutlaka günlük almanız gereken suya ek olarak bir bardak su tüketilmelidir.

Peki gün içinde yaşadığınız tatlı ataklarını düşünün. Aslında tatlı krizi zannettiğiniz şey susuzluk alarmı olabilir. Bu nedenle yaşadığınız tatlı atakları esnasında 1-2 bardak su tüketmeyi tercih edin. Susuzluğunuzu gidermenin yanı sıra tatlı isteğinizin de büyük ölçüde azaldığını görecekseniz.

Bunların yanı sıra soğuk su tüketmek daha fazla kalori harcatıyor. Bunun nedeni ise vücut soğuk suyu kendi ısısına uygun hale getirmeye çalışırken ekstra kalori harcamak durumunda kalmasıdır.

Aynı zamanda su sindirim problemlerini düzenlemeye yardımcı olduğundan özellikle karın bölgesinde sürekli şişkinlik problemleri yaşayanlar için son derece ideal bir içecektir. Bu sayede sindirim problemlerinin önüne geçerek şişkinliğin neden olabileceği yalancı göbekten sizi kurtaracak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

E bu kadar etkisi varken fazla yiyecek tüketip yağlanmak yerine, fazla su tüketip metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımına destek olmayı neden seçmiyorsunuz?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrullah Güner
Emrullah Güner - 6 ay Önce

Çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı bir makale