Aliyev, “Ermeni Askeri Hedeflerini Yok Edeceğiz”

Azerbaycan ordusu karşısında tutunamayan Ermenistan Yine sivilleri vurdu.

Aliyev, “Ermeni Askeri Hedeflerini Yok Edeceğiz”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusuyla şiddetli çatışmaların dün devam ettiğini bazı yerleşim bölgelerinin de işgalden kurtarıldığını açıkladı. Çatışmalarda 7'nci gün devam ederken, Ermenistan ordusu Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti Gence'ye saldırdı. Ermeni ordusu füzeyle şehir merkezine saldırırken ilk belirlemelere göre ölü ve yaralılar tespit edildi.

Geçen hafta pazarın ilk saatlerinde başlayan gerilimde sivillerin yaşadığı bölgeleri hedef alan Ermenistan ordusunun saldırısı bugün de sürüyor… Ermenistan ordusu tarafından Azerbaycan’ın sivil yerleşim noktalarına yönelik dün gerçekleşen saldırıda 2 sivil hayatını kaybederken, 4 sivil de yaralandı.

Azerbaycan Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan tarafından dün akşam saatlerinde top bataryasıyla yapılan saldırılarda Beylagan bölgesinde 2 sivilin daha hayatını kaybettiği, 4 sivilin ise yaralandığı belirtildi. Ayrıca Beylagan'da bulunan evlerin ciddi zarara uğradığı bildirildi.

ERMENİSTAN GENCE’YE SALDIRDI

Dün gece bu şekilde açıklamalar gelirken, bugün Ermenistan ordusu saldırılarını Azerbaycan’da nüfusun yoğun olduğu Gence kentine yöneltti. Yine sivilleri hedef alan Ermenistan, TSİ 12:30 sularında nüfusun yoğun olduğu Gence’ye füze ve top atışı yaptı.

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, başkent Bakü’den sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Gence kentinin Ermenistan tarafından bombalandığını açıkladı. Füze ve top atışlarının kent merkezinde yoğun yerleşimin olduğu yerlere isabet ettiği belirtiliyor.

Hacıyev, saldırıda hasar gören yerlerin görüntü ve fotoğraflarını da paylaştı. Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın askeri hedeflerine yönelik bombardımandan yeni görüntüler paylaştı.

Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada Ermeni ordularının füze saldırısı sonrasında 335.000 nüfuslu Gence kentinde 1 sivil yaşamını yitirirken ilk belirlemelere göre 4 insanın da yaralandığı kaydedildi.

Ermenistan’ın Azerbaycan şehirlerini vurması üzerine Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev’den çok sert açıklamalar geldi. Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi olarak servis ettiği açıklamalarda Aliyev, “Ermeni askeri hedeflerini yok edeceğiz” dedi.

DIŞİŞLERİ: SALDIRILARI KINIYORUZ

Ermenistan’ın Gence’ye saldırı düzenlemesinin ardından Ankara bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada, “Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de sivil halkı hedef alan bugünkü saldırıları, Ermenistan’ın hukuk tanımaz tutumunun yeni bir tezahürüdür. Bu saldırıları kınıyoruz. İşgal ettiği Azerbaycan topraklarında yenilgiyle yüzleşen Ermenistan, başta Cenevre Sözleşmeleri olmak üzere insancıl hukukun tüm ilkelerini ihlal ederek, işgal ettiği için çatışmalara sahne olan bölgelerin ötesinde de sivil yerleşim alanlarına saldırmaktadır. Bu saldırılar, Ermenistan´ın içine düştüğü çaresizliğin ve yasadışı işgalini sürdürmek için insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesidir. Baştan beri söylediğimiz üzere, Ermenistan bölgedeki barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir” ifadesi kullanıldı.

AZERBAYCAN: İŞGALDEN KURTARDIK

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, dün cephede şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirtirken, Terter yöresine bağlı Sugovushan ve Taliş yerleşimlerinin, Fizuli yöresine bağlı Aşağı Abdurrahmanly köyü ve Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şeybey, ve Cebrayil bölgesinin Guyjag köylerinin işgalden kurtarıldığını açıkladı.

Bakanlık aynı zamanda, “Suqovushan-Ağdere istikametindeki çatışmada Ermeni silahlı kuvvetlerine ait 77’nci tank taburunun 4 tankı imha edildi ve 3 tank ele geçirildi. Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin 5’inci dağ tüfeği alayına yaptığı topçu saldırıları neticesinde alayın 4 aracı imha edilmiş, askerler arasında çok sayıda can kaybı ve yaralanma olmuştur. 5’inci dağ tüfeği alayının birkaç biriminin askeri personeli ise savaş pozisyonlarını terk ederek kaçtı” ifadelerini kullandı.

Gündem Ayrıntı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER