Altındaki Sert Düşüş Esnafa Yaramadı

İç piyasada doların düşüşe geçmesi ile gerileyen altın fiyatları, corona virüsüne karşı yüzde 90 etkili olan aşı haberleriyle ons tarafında da düştü. Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı altında yaşanan sert düşüşü Günışığı Gazetesine değerlendirdi.

Altındaki Sert Düşüş Esnafa Yaramadı

 

Altın fiyatlarında görülmemiş bir düşüş yaşandığını, bu düşüşün esnafa yansımadığını ifade eden Çakmakçı; “Altın fiyatlarının düşüşü esnafa yansıması gerekirken, bizim insanımızda şöyle bir algı var; düştü daha da düşer algısı, çıkışlarda ise çıktı daha da çıkar algısı vatandaşı alım ve satım konusunda temkinli davranmasına sebep oluyor” dedi.

Fikret Çakmakçı’nın açıklamaları şu şekilde;

"ALTININ ESKİ SEVİYELERİNE SEVİYELERİNE GELECEĞİ KANAATİNDEYİZ"

“Özellikle geçen hafta merkez bankasının 4,75 faiz kararı sonrası dolarda bir düşüş gördük. Bunun akabinde de dünya genelinde aşı haberleri ons fiyatlarında biraz düşüşe sebep oldu. Hem doların düşüşü hem de ons’un düşüşü altın fiyatlarını yaklaşık gram da 75-80 liralık bir düşüşe sebep oldu. Bir aşı haberi geldi ama ne zaman uygulanacak? Nasıl uygulanacak bunlarla ilgili bir bilgi yok sadece aşı haberi geldi. Bununla beraber Ülkemizde Maliye Bakanı’nın istifası sonrasında Merkez Bankasının görevden alınmasını piyasalar bunları ekonominin iyiye gideceği şekilde algıladı. Ve fiyatların düşmesine sebep oldu. Şuanda fiyatlar 450 TL seviyelerinde önümüzdeki günlerde tabi değişkenlik devam edecek. Dünya genelinde ekonomik olarak sıkıntılar çok büyük. Bu yüzden bizler altın fiyatlarının bu şekilde olmayacağı kanaatindeyiz. Bunun süreci hakkında bir şey söylememiz kesinlikle yanlış olur. Biz her zaman altında uzun vadede yorum yaptığımız için yine altının eski seviyelerine, 540 Lira seviyelerine geleceği kanaatindeyiz.”

"ALTINDA 80 LİRALIK DÜŞÜŞ TARİHTE GÖRÜLMEMİŞ"

“Altın fiyatlarının düşüşü esnafa yansıması gerekirken, bizim insanımızda şöyle bir algı var; düştü daha da düşer algısı, çıkışlarda ise çıktı daha da çıkar algısı vatandaşı alım ve satım konusunda temkinli davranmasına sebep oluyor. Bizim şuanda vatandaşa önerdiğimiz her düşüşü fırsata çevirin. Varsa borcunuz ya da evlendireceğiniz değerlendirin. Altında 80 Liralık düşüş tarihte görülmemiş.”

"DÜŞÜŞÜ FIRSATA ÇEVİRSİNLER"

“Altın eski seviyelerine dediğimiz gibi çıkacak ama gün olarak bir şey söylememiz yanlış olur. Biz altı ay bir yıl süreyle eski seviyelerine döneceğini düşünüyoruz. Yatırımcıya önerimiz bu düşüşü fırsata çevirsinler. 3600 Seviyelerinde altın alan vatandaş, 3100 seviyelerinde neden gelip almasın. 500-550 TL gibi bir rakam düşmüş neden alınmasın. Bir ürün düşüş trendindeyken alınır. Kalkıp çıkış trendinde alınmaz. Düşüşten alınır, yukarı beklenir.”   

Elazığ Medya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER