Baro Başkanı Yentür, Karara Tepki Gösterdi

Elazığ Barosu Başkanı Mustafa Yentür, İl Hıfzıssıha Kurulu’nun aldığı kararla birlikte baro seçimlerinin ertelemek zorunda kaldıklarını belirterek, “siyasi partilerin genel kurulları ve il ilçe kongreleri yapılırken, meslek kuruluşu olan baro seçimlerinin ertelenmesini kabul etmek mümkün değildir” dedi.

Baro Başkanı Yentür, Karara Tepki Gösterdi

İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu aldığı karar ile 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar Elazığ’da; Oda ve meslek kuruluşlarının, barolar, ziraat odaları, tabip odaları, mimarlık/mühendislik odalarının merkez ve şubeleri veya temsilcilikleri tarafından düzenlenecek olan etkinliklerini ve bu kuruluşların genel kurullarının ertelenmesine karar verilmişti.

BARO BAŞKANI YENTÜR TEPKİ GÖSTERDİ

Alınan kararla ilgili olarak açıklama yapan Elazığ Baro Başkanı Mustafa Yentür, Siyasi Partilerin Genel Kurulları ve İl ilçe Kongreleri yapılırken, meslek kuruluşu olan Baro Seçimlerinin ertelenmesini kabul etmenin mümkün olmadığını ifade ederek, tepki gösterdi.

“ANAYASA VE AVUKATLIK KANUNUNA AYKIRIDIR”

Yentür açıklamasında, Elazığ Baro Başkanı olarak 03.10.2020 tarihinde yapılacak olan Genel Kurulumuz ve 04.10.2020 tarihinde yapılacak olan Baro Başkanlığı ve Organlarının seçimine, bir günden az bir süre kalmasından hemen önce ertelenmesini son derece sürpriz ve üzücü bulmaktayım. Oysaki Elazığ Barosu olarak seçim için tüm tedbirlerimiz alınmış ve pandemi şartlarına uygun ve hazır bir hale getirilmiştir. Seçimlerin ertelenmesi konulu kararı hukuken kabul etmek mümkün değildir. Zira siyasi partilerin kongrelerinin yapılmasında sakınca bulunmadığına karar veren YSK’nın, aynı kararında baro seçimlerinin yapılamayacağına karar vermesi, Anayasa ve Avukatlık Kanununa aykırıdır” dedi.
“HUKUKA AYKIRI VE ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR İŞLEM OLMADIĞINI ORTAYA KOYMAKTADIR”

“İçişleri Bakanlığının tavsiye niteliğinde çıkardığı genelge dayanak yapılarak, Elazığ Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile kanuni düzenlemenin ortadan kaldırılması sonucunu doğuracak şekilde ve normlar hiyerarşisine aykırı biçimde, hukuki öngörülebilirliği de ortadan kaldırır nitelikteki kararın davaya konu olacağı kesindir” diyen Yentür, “Öte yandan İç İşleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Korana virüs Ek tedbirler konulu genelgesinde “Baroların Genel Kurulları” ifadesi yer almamasına rağmen, Elazığ Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında Barolar ifadesine yer verilmiş olması da bu düzenlemenin hukuka aykırı ve öngörülebilir bir işlem olmadığını ortaya koymaktadır. Yine, İç İşleri Bakanlığının genelgesinde "düzenlenecek olan etkinliklerin ertelenmesi gerektiği değerlendirilmiştir" denilmiş olmasına rağmen baro genel kurulları kanunla belirlenmiş kurumlar olduğundan bu kavram etkinlik kavramı içine alınamaz. Yapılacak baro seçimleri neticesinde Aralık ayında yapılacak olan barolar birliği seçimlerinin yapılması da mümkün olmayacaktır. İlgili kararın içeriğinde siyasi partilerce yapılacak seçimlerin yer almamış olması, toplu ulaşımın hala devam etmesi karşısında verilen kararın kamu yararını amaçlamadığı açıktır.

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEPLİ DAVA AÇACAĞIZ”

Baromuz olağan genel kurulu duyurusu ile seçim için gerekli tüm yasal işlemleri başlatmıştır. 02/10/2020 tarihli İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararına karşı 05/10/2020 tarihinde Baro Yönetim Kurulu acilen toplanacak olup konuyla alakalı İdare Mahkemesinde Yürütmeyi Durdurma Talepli dava açacağımız Saygılarımız ile kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 22:34

Gündem Ayrıntı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER