Deprem Konutları İçin Kura Çekimi Yapıldı

Elazığ'da, Depremin ardından yapım çalışmasına başlanılan ve 6 ayda tamamlanan Dilek ve Petek Sitesinde 180 konut, hak sahiplerine kura çekilişi ile verildi.

Deprem Konutları İçin Kura Çekimi Yapıldı

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören vatandaşlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yaptırılan yeni konutlar, hak sahiplerine kura ile teslim edilmeye başlandı.

24 Ocak'ta meydana gelen merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde Elazığ'da 38, Malatya'da ise 4 vatandaş hayatını kaybetmişti. Deprem nedeniyle Elazığ'da 21 bin 543 konut hasar görmüştü.

Depremin hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla devletin tüm kurumları Elazığ'a seferber edilerek depremin yaraları sarılmaya başlandı. Afetin ilk saatlerden itibaren Elazığ'a gelen bakanlar, afet kriz merkezini yöneterek, vatandaşların ve şehrin ihtiyaçlarının çözülmesi için gereken her türlü adımı attı.

6 AYDA TAMAMLANDI

Devletin ilgili kurumları tarafından deprem gününden buyana vatandaşların gıda, barınma ihtiyaçları karşılanırken, evleri hasar gören vatandaşlar için Çevre Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki TOKİ tarafından projeler hazırlanarak depremzedeler için kalıcı konutlar yapılıyor. Abdullahpaşa, Mustafapaşa, Karşıyaka, Sürsürü, Bizmişen, Yemişlik bölgeleri başta olmak üzere kentin 10 ayrı noktasında TOKİ tarafından 20 Bin konut inşa ediliyor.

KURA ÇEKİLİŞİ İLE HAK SAHİPLERİ BELİRLENDİ

Depremde 14 kişinin hayatını kaybettiği Sürsürü Mahallesindeki Dilek ve Petek Sitesinin olduğu bölgede 9 bloklu 180 konutun yapımı 6 ayda tamamlandı. Yapımı tamamlanan konutlar, noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekilişi  ile sahiplerini buldu. Devlet imkanlarıyla yaptırılan konutlarla yeniden ev sahibi olan vatandaşlar önümüzdeki günlerde düzenlenecek törenle anahtarlarını teslim alarak yeni konutlarına yerleşecekler.

VALİ YIRIK: HAYIRLI OLSUN

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, ilk kura çekimini kendisi yaptı.

Vali Yırık yaptığı açıklamada; “Bugün Elazığ’ımızda Sivrice merkezli depremde malumunuz Sürsürü Mahallesi’nde Dilek ve Petek Sitesi’ndeki binalarımız yıkılmıştı. O günden itibaren devletimiz hızlı bir şekilde aynı günden aynı saatlerden başlamak üzere depremzedelerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla hızlı bir çalışmaya girişti. Bu çalışma neticesinde bir ay sonra Dilek ve Petek Sitesi’nin ihalesini yapmak üzere 179 konutu devletimiz hazır hale getirdi. Bugünde vatandaşlarımızın hak sahibi olduğu konutların kura çekimini yapıyoruz. İnşallah vatandaşlarımıza devletimizin göstermiş olduğu bu kolaylıkla birlikte vatandaşlarımıza uygun şartlarda ödeme imkanlarıyla inşallah yeni konutlarına kavuşacaklar. Yeni konutlarımız vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3