ELAZIĞ YİNE YOK!

Karaca, Kayısı desteklemesinden Elazığ ‘ın faydalanması için siyasilerin ve bürokrasinin desteğine ihtiyaç var.

ELAZIĞ YİNE YOK!

Elazığ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, kayısıda çiçeklenme dönemi hastalıklarından biri olan monilya hastalığı nedeniyle Malatya'ya 10 Milyon TL destekleme ödemesi yapılacağını belirterek, Elazığ'ın da bu desteklemeden faydalanması için siyasilerin ve bürokrasinin gerekli adımları atması çağrısında bulundu.

Kayısı ağaçlarına önemli ölçüde zarar veren monilya çiçek hastalığı nedeniyle Malatya’daki çiftçilere Cumhurbaşkanlığı bütçesinden 10 milyon TL destekleme ödemesi yapılacağı öğrenildi. Ödemenin monilya hasarı tespit edilmiş üreticilere yapılacağı kaydedildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, yaptığı açıklamada, “Bahar döneminde monilya hastalığı kayısı ağaçlarına zarar verdi. Bazı bahçelerde kuruma meydana geldi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından Malatya genelinde hasar tespit çalışmaları yapıldı. Bu çalışma üzerine Cumhurbaşkanlığımızdan yardım talep ettik. Cumhurbaşkanlığımız Malatya’mızın bu talebine olumlu karşılık verdi. Monilya hastalığı nedeniyle meyve değil de ağaçları zarar gören, çiftçilerimize Cumhurbaşkanlığımızın bütçesinden 10 milyon TL ödenek gönderilmesi kararlaştırıldı." dedi.


ELAZIĞ’A ZARAR ÖDEMESİ YAPILMADI

Malatya bürokrasisi ve siyasetçilerinin çalışması sonucu Malatya'daki kayısı üreticileri desteklemeden faydalandı. Ancak Elazığ'daki kayısı üreticilerinin bu desteklemeden faydalanmadığı öğrenildi.

Elazığ Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, Malatya ile iklim, üretim, çiçeklenme periyodu ve bu periyottaki yağışlı gün sayıları bire bir benzer olan Elazığ’da monilya hastalığı ile ilgili zarar ödemesi yapılmadığını söyledi.

"LOBİ FAALİYETLERİNDE GÜÇ KAYBETTİĞİMİZ GERÇEĞİNİ KABUL ETMELİYİZ"

Karaca, Elazığ'ın bürokrasi, siyaset ve lobi faaliyetlerinde güç kaybettiğini ifade ederek, üreticilerin zararlarının karşılanması için gerekli adımların atılması gerektiğini vurguladı.

Karaca, "Elazığ'la Malatya'nın yağışlı günleri de çiçeklenme dönemleri de aynı. Malatya'nın Kale ilçesi ile Baskil ilçesinin köyleri karşı karşıya. Böyle bir durum var. Şimdi burada Malatya bir tespit yapmış. Muhtemelen siyasetin de etkisiyle talep etmişler. Uygun görülmüş, 10 Milyon TL kaynak aktarılmış. Ama Elazığ'da böyle bir durum söz konusu değil. Buradaki olay Malatya ile Elazığ'ın birebir benzerlik yönünün olması. Elazığ'ın bunu fark edememesi, Kale ilçesi bu destek ödemesini alacak ama hemen karşısında Baskil köyleri alamamış olacak. Malatya bunu başararak almış. Mesele bizim bunun dışında kalmamız. Bizim de bu sürece ortak olup, bize de kaynak aktarılması için siyasetçilerin ve bürokrasinin gerekli adımları atması gerekiyor." dedi.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3