Keban Barajı’nda Şu Anki Kot  836,07 Metre Seviyesinde

Geçtiğimiz yıl su oranı en yüksek seviyeye ulaşan Keban Barajı’nda, bu yılki rakamlar geçen yıla oranla biraz geride kaldı. Buna rağmen hem Keban hem de ilimizdeki sulama barajlarındaki doluluk oranlarının yeterli olduğu açıklandı.

Keban Barajı’nda Şu Anki Kot  836,07 Metre Seviyesinde

Elazığ’da kış mevsiminde çok da fazla kar yağışı meydana gelmezken, kışın ardından ilimizdeki barajların doluluk oranları da merak konusu oldu.
Geçtiğimiz yıl doluluk nedeniyle tarihinde 3. Kez kapakları açılan Keban Barajı’nda bu yılki oranlar geçen yıla göre biraz daha geride kaldı.
Buna göre geçtiğimiz yıl rekor kırarak %82.8 doluluk oranına ulaşan Keban Barajı’ndaki bu yılki oran ise %59’da kaldı.
Geçtiğimiz yıla oranla %23,8’lik bir kayıp yaşayan Keban Barajı’nda bu kayba rağmen doluluk oranının yeterli seviyede olduğu açıklandı.
Alınan bilgilere göre minimum 820, maksimum ise 845 kota sahip olan Keban Barajı’nda şu anki kot ise 836,07 metre seviyesinde.
Devlet Su İşleri’nden alınan bilgilere göre, eriyen karlarla birlikte barajlardaki seviyelerin daha da artmasının beklendiği öğrenildi.
Öte yandan ilimizdeki sulama barajlarında oranların daha iyi olduğu bildirildi.
Buna göre Cip Barajı’nda şu anda  %100 oranda doluluk yaşandığı ifade edilirken, ilimizdeki diğer sulama barajlarında da su oranlarının oldukça iyi bir seviyede olduğu açıklandı.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3