Milletvekili Erol: Böylesine Büyük Acılar Bir Daha Yaşanmasın

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Sivas'ta 2 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Milletvekili Erol: Böylesine Büyük Acılar Bir Daha Yaşanmasın

Erol; "2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçıların 33'ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybetti.

O gün Madımak Oteli’nde sadece 33 insanımız değil, aynı zamanda düşünce dünyamız, edebiyatımız, kültürel değerlerimiz de kül oldu. Üzerinden 27 yıl geçen bu katliamın bazı faillerinin yargılandığı davanın, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olmasına karşın zamanaşımına uğramış olması ise ayrı bir utanç nedenidir.

Türkiye’de toplumsal ayrışma ve kutuplaşmanın her geçen gün daha da artmasının başlıca nedeni; toplumsal olaylar ile ilgili acılarımızı ortaklaştıramamamız, bu tip olayların yaşanmaması için düşünce dünyamızda ortak fikirler geliştiremememizdir.

Başbağlar ya da Madımak adı ne olursa olsun bu tip toplumsal suçların insanlığa karşı işlendiği bilinci ile hareket etmeliyiz. Böylesine büyük acıların bir daha asla yaşanmaması için geçmişten ders alarak dayanışmayı, yan yana olabilmeyi, eşitlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve barış ile kimsenin ayrımcılığa uğramadığı bir Türkiye idealini gerçekleştirmeliyiz. Bu vesile ile 2 Temmuz Madımak’ta,  5 Temmuz 1993’te Başbağlar’da yaşamını yitiren yurttaşlarımıza tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum." dedi.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3