NORMALLEŞME SEVİNCİ

Esnaflar işlerinin başına geçmenin mutluluğunu yaşarken, vatandaşlar da kişisel bakımlarını yaptırmanın ve alış veriş yapmanın heyecanını yaşadı. 

NORMALLEŞME SEVİNCİ

Elazığ'da Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 50 gündür kapalı olan berberler, kuaförler, alışveriş merkezileri, kuyumcular, kapalı çarşı ve buğday meydanı yeniden kepenk açtı. Büyük bir heyecanla iş yerlerini açan esnaflar normale dönmenin mutluluğunu yaşadı. İlk gün itibariyle özellikle berber ve kuaförlerde yoğunluk yaşandığı gözlendi. 
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ, BERBER VE KUAFÖRLER AÇILDI
Türkiye'de normalleşme süreci kapsamında bazı tedbir kararları kademeli olarak kaldırıldı. Normalleşme Planı çerçevesinde 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne belirli gün ve saatlerde sokağa çıkma izni verildi. Alışveriş merkezleri açıldı. 7 ilde seyahat yasağı kaldırıldı. 
ESNAF VE VATANDAŞ MUTLU
Elazığ'da da yaklaşık 50 gündür kapalı olan alışveriş merkezleri, berberler, kuaförler, kapalı çarşı, buğday meydanı ve kuyumcular yeniden hizmet vermeye başladı. 
Esnaflar işlerinin başına geçmenin mutluluğunu yaşarken, vatandaşlar da kişisel bakımlarını yaptırmanın ve alışveriş yapmanın heyecanının yaşadı. 
Elazığ'da berber işletmelerinin yöneticileri ve müşteriler duygularını şu ifadelerle dile getirdiler:
Hakan Kartal (İşletme Yöneticisi):  "İki aydır kapalıyız. İşe başladık. Yoğunluk başladı. Bayrama kadar bu yoğunluk sürer. Mutluyuz. Yetkililere teşekkür ederim."
"BİZ DE MUTLUYUZ VATANDAŞ DA MUTLU"
Harun Arduç (İşletme Yöneticisi): "21 Mart itibariyle iş yerlerimiz Koronovirüs nedeniyle kapatılmıştı. Dükkanlarımızın açılması heyecan verici. Mutluyuz. Vatandaşlar da mutlu. Aşırı derecede yoğunluk var. Sabah 09:00 Akşam 21:00 saatleri arasında çalışacağız. Kendimizin ve müşterilerimizin sağlığı için bütün malzemeleri tek kullanımlık yapıyoruz. Bayrama kadar yoğunluk devam edecek."
"AÇILIŞ SAATİ ERKENE ALINSIN"
Cevdet Kılıç (İşletme Yöneticisi): "Devletimiz kuaförleri açtı. Sonsuz teşekkür ederiz. 55 gündür sıkıntıdaydık. Kiralarımız birikmişti. İşlerimiz açıldı tekrar. Çok mutluyuz. Elimizden gelen bütün sağlık koşullarını uygulayarak çalışmaya başladık. Tek sıkıntımız var; Açılış saatlerinin daha erkene alınmasını istiyoruz. Çünkü çok fazla yoğunluk var. Bu yoğunluğu zamana yaymamızda fayda olur düşüncesindeyiz."
"RAHAT TIRAŞ OLACAĞIZ"
Mustafa Işık (Müşteri): "Yaklaşık 2 aydır tıraş olmamıştım. Kendi imkanlarımızla olamıyordum. Berberlerin açılması güzel oldu. Temizlik güzeldir. Rahat rahat tıraş olacağız artık. Çok kalabalık olmadan şimdiden tıraş oldum. Herkese hayırlı olsun."
"ESNAFA VE VATANDAŞA HAYIRLI OLSUN"
Fikri Şimşek (Müşteri): "İki aydır tıraş olmayı bekliyordum. Berberlerin açılmasıyla hemen geldim. Tıraş oldum. Çok büyük bir rahatlık, Esnafa ve vatandaşa hayırlı olsun."
"ESNAF ÖNLEMİNİ ALMIŞ"
Serdar Fırdolaş (Müşteri): "Uzun süre sonra saç sakal temizliğimizi berberde yapıyoruz. Güzel bir duygu, Temizlik imandandır. Saçımı kestirdim. Rahatladık. Berberde tıraş olmak ayrı bir keyif, Esnaf önlemini almış. Sağlıklı bir şekilde tıraşımızı olduk."
KUYUMCULAR YENİ DÖNEME NASIL BAŞLADI?
Kuyumcu esnafı ise yeniden işe başlamanın mutluluğunu yaşadı. Kuyumcu esnafının duyguları şöyle: 
"İŞİMİZE DÖNMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ"
Yavuz Saydam (İşletme Sahibi): "Korona virüs nedeniyle kapalıydık. Dükkanlarımız yeniden açıldı. Yeniden işimize dönmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hafta içi 10:00 - 16:00 saatleri arasında müşterilerimize hizmet vereceğiz. Cumartesi, Pazar günleri kapalı olacağız. Hijyen kuralları çerçevesinde hizmetlerimizi sürdüreceğiz."
"MÜŞTERİ, FİYATLARIN DÜŞMESİNİ BEKLİYOR"
Kenan Kamaç (İşletme Sahibi): "Yaklaşık 45 gündür kapalıyız. 11 Mayıs itibariyle iş yerlerimizi tekrar açtık. Şuan için çok fazla müşteri yoğunluğu yok. Biz iş yerlerimizi kapattığımızda altının gram fiyatı 310 Liraydı, şimdi 280 Lira oldu. Altın fiyatları yükseldiği için müşteri fazla yok. İştahlı bir iş yok. Müşteriler fiyatların düşmesini bekliyor."
KAPALI ÇARŞI'DA ESKİ HEYECAN YOK
Koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Meclis Kararlarıyla kapatılan tarihi alışveriş merkezi Kapalı Çarşı ve Buğday Meydanı da yeniden hizmet vermeye başladı.
Kapalı Çarşı'da eski heyecanın olmadığını söyleyen esnaflar, bu süreçten olumsuz etkilendiklerini söylediler.  Esnaflar şöyle konuştu: 
"ESKİSİ GİBİ YOĞUNLUK YOK"
Yalçın Sevinç (işletme Sahibi): "50 gündür kapalıyız. Bu süreçte çok mağdur olduk. Kapalı çarşı taze gıda ürünlerinin olduğu bir yer. Çarşı kapalı olduğu için vatandaş istediği malzemeyi bulamadı. Bu nedenle bizimle birlikte üretici de vatandaş da mağdur oldu. 11 Mayıs itibariyle dükkanlarımızı yeniden açtık. Eskisi gibi bir yoğunluk yok ama buna da şükür."
"SIFIRDAN İŞE BAŞLAMIŞ GİBİYİZ"
Mustafa Köse (işletme Sahibi): "Korona virüs nedeniyle esnaf mağdur oldu. Çarşı yeniden açıldı ama şuanda sakin. İnsanlar tam alışamadı. Yavaş yavaş talep olacaktır. Biz de bu süreçte tezgâhlarımızı temizliyoruz. Günü geçmiş ürünleri ayırıyoruz. Sıfırdan işe başlamış gibiyiz. Bayrama doğru bir yoğunluk bekliyoruz ama bayramda da sokağa çıkma yasağı olma durumu söylentisi var. Bakalım artık. Hayırlısı olsun."
"BAYRAMIN TADI TUZU OLMAYACAK"
Zeki Aktaş (işletme sahibi): "Kapalı Çarşı yeniden açıldı ama işler şuan durgun. Kapıların bir kısmı kapalı, Bayramda ziyaretler olmayacağı için bayramlık alışverişler çok fazla olmayacak. Yani bu bayramın tadı tuzu olmayacak. Bu bayramda esnaf kendi tekerini döndürebilirse, Bağ-Kur primini, elektrik borcunu, kirasını ödeyebilirse çok büyük bir başarı olacak. Can sağ olsun, Allah sonunu hayırlı etsin."
"KAPALI ÇARŞI'DA BÜTÜN KAPILAR AÇILMALI"
Yargıç Emir (Kapalı Çarşı Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı): "Kapalı Çarşı açıldı ama buna açıldı denilemez. Kapalı çarşının 10 tane ana giriş kapısı var. Ama şuanda sadece iki kapı açıldı. İki kapıdan giriş ve çıkış yapıldığı için bu bölgelerde yoğunluk yaşanıyor. 10 kapı açık olsa hem giriş ve çıkışlarda rahatlama olacak hem de hava sirkülasyonu olacak. Türkiye'de korona virüs sürecinde gıda çarşısının kapandığı tek il Elazığ oldu. Elazığ dışında hiçbir ilde gıda çarşısı kapanmamış. Uğramış olduğumuz bir haksızlık. Haksız yere 40 gün kapatıldık."

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 19:12

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3