“Önceliğimiz; yatırım, üretim, istihdamdır”

Elazığ TSO Aralık Ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Ahmet Yaşar başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yaşar, son ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak; “Elazığ TSO Meclisi olarak bizim önceliğimiz; yatırım, üretim ve istihdamdır. Bu doğrultuda önceliğimiz bir an evvel güven ortamının sağlanması olmalıdır” dedi.

“Önceliğimiz; yatırım, üretim, istihdamdır”

 

Elazığ TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen, Elazığ TSO Aralık Ayı Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar;   “ Odamızın 2022 bütçe görüşmelerini başlatacağımız ve bu ay içerisinde, son toplantı ile nihai hale getireceğimiz meclis toplantılarımızın öncelikle, iş dünyamıza ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Meclis toplantımızın gündem maddelerine geçmeden önce, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak 2022 yılında da, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedefli büyümeden yana olduğumuzun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Tüm dünyada Dolar endeksinin arttığını biliyoruz. Dolar diğer paralara karşı değer kazanınca, TL’ye karşı da değer kazandı. Dış etkenlerin farkındayız. Ancak içeride alınan aksiyonların bu durumu daha da hararetlendirmemesi gerek. Biz reel sektör olarak; ülkemiz için çalışmaya, üretmeye, istihdam yaratmaya gönüllüyüz. Öncelikli talebimiz ise belirsizlik ortamının bir an önce son bulması ve iş dünyasının önünü görmesidir.” dedi

 “Bu Durum; Yakın Dönemde, Bazı Ürünlerin Üretiminde Ciddi Sıkıntılara Yol Açabilme Riskini Taşımaktadır.”

 

Sanayicilerin önünü göremediğini vurgulayan Yaşar, “Sanayicimiz bugün maliyet hesabı yapamıyor ve geleceği öngöremiyor. Bu durum; yakın dönemde, bazı ürünlerin üretiminde ciddi sıkıntılara yol açabilme riskini taşımaktadır. Türkiye’nin ihracatla büyüme modeline, en fazla katkıyı özel sektörümüz sağlamaktadır.

Ocak-Kasım döneminde ilimizden yaklaşık 290 Milyon Dolar ihracat gerçekleşti. Yılı 300 milyon Dolar’ın üzerinde kapatacağımızı ön görmekteyiz. Oda olarak ilimizin potansiyelinin ise en az 1 milyar Dolar olduğunu biliyor ve buna göre aksiyonlar alıyoruz.

Ancak bugünkü kurlar, bizi de mutlu etmiyor. Zira hammadde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli… İhracatçı sattığı malı, aynı fiyata yerine koyamıyor. Sevinmek gibi bir şey olamaz. Hepimiz aynı gemideyiz.  Milletimiz ve devletimiz ile birlikte, bu gemiyi güvenli bir şekilde yüzdüreceğimizden şüphe duymuyoruz. Dört bin yıllık devlet geleneğine sahip olan milletimiz, bu zor günleri dün olduğu gibi yine aşacaktır.” dedi.

Elazığ Medya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER