Otopark ve Meydan Düzenleme Projesinin İhalesi Yapıldı

15 Temmuz Demokrasi Meydanı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi yapım ihalesi gerçekleştirildi.

Otopark ve Meydan Düzenleme Projesinin İhalesi Yapıldı

Elazığ Belediyesi’ne devredilen eski SGK binasının yıkımının gerçekleştirilmesinin ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projesi yapım ihalesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında yıkımı gerçekleştirilen eski SGK binasının bulunduğu alan, toplam 7.000 metrekare kapalı alana sahip iki katlı 224 araç kapasiteli yeraltı otoparkı olarak düzenlenecek.

Modern teknoloji ile donatılacak otopark alanında vatandaşlar boş yer aramak için ekstra zaman harcamasına gerek kalmadan elektronik yönlendirme sistemi ile araçlarına park edebilecek. Elektronik ‘Dolu-Boş’ sistemi sayesinde araçlarını park etmek isteyen vatandaşlara kaç araçlık park alanı olduğu gösterilecek. Otopark bünyesinde ayrıca oto yıkama alanı yer alacak.

ŞEHRE YEPYENİ BİR YAŞAM MERKEZİ

Yeraltı otoparkı olarak inşa edilecek eski SGK binasının bulunduğu alanın üst kısmı ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Kapalıçarşı ile bütünlük oluşturacak şekilde yeni bir yaşam alanı olarak düzenlenecek. Kapalı Çarşı, Saray Cami ve çevresindeki sokaklarda da sağlıklaştırma çalışmaları gerçekleştirilerek şehrin merkezine yepyeni bir vizyon kazandırılmış olacak.

Meydan olarak düzenlenecek 11.000 metrekarelik alanın yaklaşık 7.000 metrekaresinde andezit ve bazalt gibi doğal taşlarla peyzaj düzenlemesi gerçekleştirilirken 4.000 metrekaresi ise yeşil alan olarak düzenlenecek. Organik ürün satışlarının yapılacağı satış ünitelerinin yer alacağı meydanda, oturma alanlarının üzeri ise yarı şeffaf elemanlarla örtülerek yağmur/güneş gibi fiziksel çevre faktörlerinin kontrolü sağlanacak.

YEŞİL DOKU KORUNACAK

Kuru havuz, süs havuzları ve lazerli ışık gösterileri ile renklendirilecek meydanda mevcut yeşil dokunun korunmasına da özen gösterilecek. Yeraltı otopark proje sınırları mevcut yeşil dokuya zarar verilmeyecek şekilde hazırlandı.

Haber Merkezi

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3