Sağlık Çalışanları Mutsuz!

Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Selçuk Kılıç, sağlık çalışanlarının sadece Covid-19 Pandemisi ile değil, aynı zamanda çözüme muhtaç bir çok sorunla da mücadele etmek zorunda kaldığını söyledi. 

Sağlık Çalışanları Mutsuz!

Bu sorunların en başında ek ödeme probleminin geldiğini belirten Kılıç, "İnsan sağlığını, insan hayatını ve nihayetinde bütün milletin sağlığını tesis etmek için çaba sarf eden sağlık çalışanları farklı isim ve kalemlerde, adaletten uzak, hakkaniyete uymayan, motivasyon kaybına neden olmakla birlikte çalışma barışını bozan, çalışanları birbirine kırdırarak sahada kırgınlığa yol açan, emek içinden emek seçerek, ÇOK ile HİÇ arasında değişen ve dolayısıyla da ne olduğunu tarif edemediğimiz bir ücret politikasından bıkmış, usanmıştır. Sağlık Bakanımız her gün vakâ bilgilendirmesini yapıp, sevgili vatandaşlarımız salgından korunmak için maske, mesafe ve hijyene dikkat edin diye halkı uyarırken, bir yandan da kural tanımazlık,  artan vakalar ve  insanların duyarsızlığından dem vurmaktadır." dedi. 
"SAĞLIK BAKANI, SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNE DUYARSIZ KALMAKTADIR"
Sağlık personelinin taleplerini sendikalar ve sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalıştığına dikkat çeken Kılıç, "Sağlık personeli, taleplerine çözüm bulması için sayın Bakan'a seslenirken, maalesef sayın  Bakanımız ve ilgili merciler de Sağlık çalışanlarının taleplerine duyarsız kalmaktadır.  Bu iki benzer durumdan bahisle bir kez daha seslenmek istiyoruz; Sayın Bakanım eminiz ki Siz de Halkın haklı uyarılarınıza kulak asmayıp, duyarsız kalmasından ne kadar rahatsızsanız, Biz Sağlık çalışanları da haklı taleplerimize kulak asmayıp, duyarsız kalınmasından aynı ölçüde rahatsızız." ifadelerini kullandı.   
SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ
Sağlık Bakanlığına taleplerini ileten Selçuk Kılıç, şunları söyledi:  "Pandemi ilk ilan edildiğinde Sağlık Çalışanlarının bundan birkaç sene öncesine kadar zaten aldığı, ama son senelerde Kurumların artan giderlerinden dolayı alamaz hâle geldiği ek ödemeyi 3 aylığına tavandan ödemeyi vaat ettiniz. Devamında miadını doldurmuş Döner Sermaye Yönetmeliği'nin emek taksiminde ne kadar Adaletsiz olduğunu, çoğu Çalışanın emeğinin karşılığını böyle bir  dönemde bile alamadığını yaşadık ve gördük.  Şimdi de cephede iyice yorgun düşüp, tükenen, mesai arkadaşlarının vefat haberleriyle sarsılan fakat sesisini duymadığınız sağlık kahramanlarımıza yine bir çok arkadaşımızın sıfır ile kuruş arasında faydalanabileceği Döner Sermaye'den teşvik olarak ödeme yapacağınızı belirttiniz. Üstelik bu sefer tavan ifadesini de kullanmadınız.  O halde sormak istiyoruz; emek içinden emeği hangi kıstaslar ile seçeceksiniz?  Aynı kurumda insanları bir taraftan çalışan ya da çalışmayan diye ayırırken, diğer taraftan çalışıp çalışmadığına bakmadan, yok ile çok arasındaki ödeme tutarsızlığını hala neden görmüyorsunuz?  Pandemi de daha kışı yaşamadık. Yoğun geçeceği belli olan bu döneme sağlık çalışanlarını zihnen, madden ve manen yeterli motivasyon ile girmesini böyle mi sağlayacaksınız? 
"HAKSIZ UYGULAMADAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLMELİ"
Kılıç, şöyle devam etti: "Sesimizi duymak zorundasınız.Bu böyle gitmez.Lütfen gözünüzü bağlayan ellere aldırmayın, kulaklarınızı tıkayanları bir kenara bırakın ve sesimizi duyun. İlk teşvik uygulamanız olan Mart-Nisan-Mayıs aylarında ki tavan Döner Sermaye Uygulaması bir çok sıkıntı yaşatmışken, ikinci teşvik uygulamanızda hem de daha emek seçici yaklaşım ile daha büyük sorunlar ile karşılaşacağımız ortadadır. Sahada çalışanın motivasyonunu kıracak ve direncini düşürecek sonuçlar mücadele gücümüzü de zayıflatacaktır.  Sağlık çalışanları, hiç olmazsa salgınla mücadele süresince, uygulamadaki haksızlıkların giderilip, her bir çalışanı kapsayacak şekilde net bir ücret politikası ile seyyanen zam beklemektedir. Salgın sürecinde de çok net bir şekilde görüldüğü gibi virüs sahada ayrım yapmıyor. Ve tüm sağlık  çalışanları aynı riski taşıyor.  Sonuç olarak; fedakar sağlık çalışanları arasında ayrım yapan, hak gasp eden, alın terini yok sayan, bu çarpık döner sermaye sistemine bir an önce son verilmelidir. İnsan hayatını, insan sıhhatini konu olan bir kamu hizmeti, kangren halini almış böylesine büyük bir sorunla sağlıklı işleyemez. Kamu hizmetlerinde çözüm yerine sorun üreten bir sistem, sadece çalışanları değil, herkesi sorunun bir parçası haline dönüştürürken, artık herkese zarar vermektedir. Yol yakınken, bu yanlış bakıştan ve haksız uygulamadan bir an önce dönülmeli; sağlık çalışanlarının yüzü güldürülmelidir. Her türlü yanlışlığa ve olumsuzluğa muhalif duruşumuzdan asla vazgeçmeden, haksızlıkları açıkça dile getirmek kaydıyla emeğin değerini ve ekmeğimizi büyütmenin derdiyle çalışmalamıza devam edeceğiz."

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3