Sivrice'de 419 Deprem Konutu Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem fay hattı üzerinde bulunan ve 6.8 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan Sivrice ilçesinde 419 konutluk tasarım yapıldığını söyledi.

Sivrice'de 419 Deprem Konutu Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ ziyareti kapsamında depremin merkez üssü Sivrice ilçesine gitti. Vatandaşlarla bir araya gelen Bakan Kurum, ilçede gerçekleştirilecek olan deprem konutlarına ilişkin bilgiler verdi.

Bakan Kurum, hızlı dönüşüm esasıyla gerçekleştirilecek projeler ile Sivrice ilçesinin sağlam temeller üzerine inşa edileceğini belirterek, "Biliyorsunuz Sivrice merkezli bir deprem yaşadık. Burada aktif bir fay var. Fay hattını detaylı bir şekilde inceledik. Yerleşime uygun alan neresi diye bu çalışmayı üniversite ile beraber, bilim insanlarıyla beraber yaptık. Fay hattımız bu alandan geçiyor. Burası yerleşime uygun alan değil. Buradaki 40-50 tane vatandaşımızın evini yeni de olsa sağlamda olsa burada tutamayız. Neden tutamayız? Altında aktif fay hattı var. Bu depremde yıkılmamış olsa bile bir sonraki depremde yıkılma ihtimali çok yüksek. Biz yerleşime uygun olmayan bu alan dışındaki alanda 419 konutluk bir tasarım yaptık. Cumbalı, altı taş kaplamalı, üstünde ahşap kaplaması olan örnek proje. Sizler de bize hep destek oldunuz. Bu anlayışla, bu çalışmayı sürdüreceğiz. Bu alan içerisinde kalan yeni, sağlam, hasarsız binalar kalıyorsa veya bizim incelemelerimizde hasarsız çıktıysa, biz hiçbir binayı yıkmayız. Eğer bina sağlam değilse. Bizim ilk tespitlerimizde az hasarlı dahi olsa, bina riskli ise o binayı yıkmak durumundayız. Çünkü sizin canınız, bizim canımız. Sizin çoluğunuz, çocuğunuz bize emanet. O yüzden hep birlikte korumak durumundayız. Biz, verilmesi gereken her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3