Uluova'da Yüzde 41 Oranında Arazi Birleştirilmesi Sağlandı

Elazığ Uluova'da arazi toplulaştırma çalışmalarında yüzde 41 oranında arazi birleştirilmesi sağlandı.

Uluova'da Yüzde 41 Oranında Arazi Birleştirilmesi Sağlandı

Elazığ Merkez ilçeye bağlı 31 yerleşim biriminde toplam 19.386 hektar alanda yürütülen arazi toplulaştırma çalışmaları neticesinde; söz konusu alanda toplulaştırma öncesi parsel sayısı 32.538 adet iken, toplulaştırma sonrası 19.106 adet parsele dönüştürüldü. Bu çalışmayla bölgedeki  toplulaştırma oranının yüzde 41 seviyesine ulaştığı belirtildi.

 Aynı proje sahasında toplulaştırma öncesi ortalama parsel büyüklüğü 5,90 dekar iken, toplulaştırma sonrası parsel büyüklükleri ortalama 10,04 dekara çıkarıldı. 17 yerleşim yerinde tapu tescilleri yapılarak yeni tapular dağıtıldı. 6 yerleşim yerinde parselasyon planlaması askı çalışmaları tamamlandı, kadastro onayını müteakip tapu tescilleri yapılacaktır. 8 yerleşim yerinde ise parselasyon planı çalışmaları devam etmektedir. Söz konusu iş kapsamında 758 km tarla içi yolu açıldı.

DSİ Elazığ Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Arazi toplulaştırma çalışmalarının amacı; Tarım işletmelerinin sahip oldukları küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenleyerek, daha az zaman, iş gücü ve sermaye kullanımı sağlamak, üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarım işletmelerinin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmektir." denildi.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3