"Üniversite Hastanelerinde Çalışan Hemşirelerin Mağduriyeti Giderilmeli"

Huzur Sen Elazığ İl Yönetimi Mevzuat Sorumlusu Murat Gülen, Üniversite hastanelerinde çalışan hemşirelerin mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

"Üniversite Hastanelerinde Çalışan Hemşirelerin Mağduriyeti Giderilmeli"

Gülen, yaptığı açıklamada, hemşirelerin iki farklı uygulama arasında sıkıştığını, hemşire atamalarında ise eşitsizlik olduğunu öne sürdü.

Ataması yapılan birçok hemşirenin hala göreve başlamadığını ifade eden Gülen, "Sağlık bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler aynı istihdam modeline göre istihdam ediliyorlar. KPSS puanı esas alınarak 657 4/A ve 657 4/B istihdam modellerine göre istihdam edilen hemşirelerden sağlık bakanlığına bağlı olarak çalışan hemşireler ile Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı olarak üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler arasında aynı kadro niteliğinde olmasına rağmen büyük farklar söz konusudur. Özlük hakları bakımından sağlık bakanlığı hastanelerinde çalışan hemşireler lehine olan özlük hakları, üniversite hastanelerinde çalışan hemşireleri ne yazık ki mağdur etmektedir. Sağlık Bakanlığı KPSS 2018/5 ile 18 bin sağlık personeli için kadro dağılımını 2018 mayıs ayı sonunda duyurdu. Üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler de geçiş hakkından yararlanmak üzere yasal prosedürlere uygun olarak, atamadan bir ay önce istifa dilekçelerini üst makamlara bildirdiler. Kurumları, istifalarını uygun bulup onayladı, karşılıklı olarak sözleşmeleri feshetti ve hemşireler de görevinden ayrıldı. Yaklaşık on yıldır yapıla gelen bu karşılıklı danışıklı dövüş, bir grup üniversitenin şikayetiyle atama krizine yol açtı. Birkaç üniversite, atanma maksadıyla karşılıklı sözleşmeyi iptal ettiği hemşireleri, sözleşmeyi tek taraflı feshetti iddiasıyla Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. Gerekçesini de 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen “Sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler ibaresine dayandırdı. İtiraz Bakanlıkça kabul edildi ve bu kez ataması yapılan hemşirelere sözlü olarak “atamalarının iptal edildiği duyuruldu. CİMER’e yapılan başvurular da aynı şekilde yanıt aldı. Oysa sistem, 2010 yılından beri bu uygulamaya izin vermiş ve yıllardır tam da bu yolla atamalar yapılmıştı. Binlerce hemşire üniversite hastanelerinden sağlık bakanlığı hastanelerine geçmek için atandıkları halde atamaları mevzuata uygun olmadığı için iptal edilmişti. Hemşirelerin mağduriyetleri gerek hukuksal gerek kurumsal düzeyde uzun bir mücadele sonucunda bakanlık komisyon kararınca üniversite hastanelerinden istifa edip bir yıl süreyi dolduranların atandıkları yerlere atamalarının yapılmasıyla çözüme ulaşmıştı. Ülkemizde ve dünyada Covid-19 pandemisi ile mücadele ediliyor. Pandemi ile mücadelede canı pahasına üstün bir mücadele veren ülkemizin hemşireleri 2020/4 , 2020/5  ve 2020 8 Sağlık Bakanlığı atamaları ile atandıkları halde 657 sayılı devlet memurları kanununun 4. maddesinin (B) fıkrasına göre üniversite hastanelerinde çalıştıkları için atamaları yapılamamıştır." dedi.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRELERDEN ÇAĞRI

Sağlık Bakanlığı Hastaneleri’nde sözleşmeli devlet memuru olarak çalışan hemşireler ile Üniversite hastanelerinde çalışan hemrişelerin özlük hakları bakımından birçok fark bulunduğunu aktaran Gülen, "Üniversite hastanelerinde çalışan bir hemşire başka bir hastaneye veya bir ile tayin hakkının olmaması, mevcut yönetimlerin il dışı tayinlere hiçbir şekilde izin vermemesi, ücretlendirme konusunda bakanlık hastanelerinin çok gerisinde olması ve birçok yönden Sağlık Bakanlığı Hastaneleri’nin özlük haklarının üniversite hastanelerine göre daha iyi durumda olması hemşireleri mağdur etmektedir. Üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler; aynı işleri yapmalarına rağmen daha kötü koşullarda çalıştıklarını ve aynı kadro modelinde özlük haklarının farklı olmasının insan hakları adına eşitlik ilkesi ile bağdaşmadığını ifade ettiler. 2018/4 ve 2018/5 dönemi atamalarındaki krizde olduğu gibi kendilerinin sözleşme dönemleri bitiş tarihi olan 2020 yılı aralık ayında üniversite hastaneleri ile sözleşmelerini devam ettirtmeyip Bakanlık Hastaneleri’nde atandıkları yerlere atamalarının yapılmasını talep etmektedirler." diye konuştu.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner3