SONBAHAR İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

*Yeterli ve dengeli uyuyun.
*Yeteri kadar su için.
*Havaların soğumasını bahane edip hareketsiz kalmayın.
*Beslenme düzeninizde kök sebzelere yer ayırın
Kök sebzelerin çoğu tüm yıl boyunca bulunabilir olsa da en verimli dönemleri sonbahar ve kış ayları. Sarımsak, soğan, zencefil, şalgam, havuç, patates, pancar ve yabani havuç gibi bu tip sebzeler soğuk aylarda ve elbette bu aylar gelmeden bağışıklığı güçlendirme konusunda en büyük yardımcılar. Bunun yanı sıra birçok kök sebzenin içeriğinde hücre büyümesi ve metabolizması için kilit madde olan folat ile göz sağlığını ve kemik gelişimini önemli ölçüde destekleyen beta-karoten yer alıyor.
*Sonbahar hasadından faydalanın
Sonbahar aylarında bol bol elma, armut ve balkabağı tüketin. Elmanın kardiyovasküler hastalıklar, astım ve diyabet riskini azalttığı biliniyor. Damar sağlığını olumlu etkileyen elmanın bir diğer önemli özelliği de vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak için önemli olan kuersetin gibi flavonoidlerle dolu olması. Balkabağı da yine antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu söylenen beta-karoten açısından zengin bir A vitamini deposu. Armut ise lif ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyve ve aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağı. Bu özellikleri sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesinde de etki sahibi.
3-Beslenme takviminize antienflamatuar gıdaları ekleyin
Sonbahar ayları normal şartlarda alerjik bir bünyesi olmayanlarda dahi burun akıntısı ve hapşırık gibi bir dizi etki yaratabiliyor. Bu semptomların ortaya çıkmasına engel olmak için beslenmenize antienflamatuar besinleri eklemeyi ihmal etmeyin.Elma, sarımsak, zencefil ve soğan gibi kuersetin maddesi yüksek olan mevsimsel gıdalar alerjik reaksiyonlardan sorumlu olan histamin salınımını engellemeye yardımcı oluyor.
*Tahıl ve tohumlara yönelin
Sonbahar için bir başka uygun yiyecek grubu arpa ve kahverengi pirinç gibi besleyici tahıllar ile amarant, yabani pirinç, karabuğday, kinoa ve chia gibi tohumlar. Bu besinler ruh halini olumlu etkileyen ve kaygı, depresyon, mevsimsel duygudurum bozuklukları gibi ruh sağlığına ilişkin sorunların azalmasına destek olan B vitamini açısından oldukça zengin. İşlenmiş veya rafine tahılların aksine bütün ve rafine edilmemiş tahıllar içeriğindeki tok tutma özelliği bulunan liflerini ve iltihapla mücadele eden E vitaminlerini koruyabiliyor. Bu yüzden dolmalarınıza, çorba, güveç, salata tariflerinize ve damak zevkinize göre pek çok yemeğinize bu tahıl ve tohumları eklemeyi alışkanlık haline getirin.

YORUM EKLE