TÜRKLÜK

Sohbetten kalan bazı bilgilerimi yine bu köşemde sizlerle  paylaşmak istedim..

Derdi Türk ve Geleceğinde Türk Dünyasını hayal edenlerden arta kalan bir sohbetimizden. 
Mevzu tabi ki Türk. Millet nedir ile başlayalım. 
Arap, İngiliz, Fransız, Alman, Japon yada TÜRK kavramları bireylerin bir millete olan mensubiyetlerini anlatır, izah eder.
Arabistanlı, İngiltereli, Fransalı, Almanyalı, Japonyalı yada Türkiyeli türünden ifadeler ise bireylerin hangi coğrafyada yaşadıklarına yöneliktir ve bunu anlatır, izah eder.

Bilahare bu bakımdan Arap ile Arabistanlı, İngiliz ile İngiltereli, Alman ile Almanyalı, Fransız ile Fransalı, Japon ile Japonyalı, ve TÜRK ile Türkiyeli aynı şey değildir.

Yani Arap olmak ayrı bir şeydir Arabistanlı olmak ayrı bir şeydir, İngiliz olmak ayrı bir şeydir İngiltereli olmak ayrı bir şeydir, Alman olmak ayrı bir şeydir Almanyalı olmak ayrı bir şeydir, Fransız olmak ayrı bir şeydir Fransalı olmak ayrı bir şeydir, Japon olmak ayrı bir şeydir Japonyalı olmak ayrı bir şeydir ve nihayetinde TÜRK olmak ayrı bir şeydir Türkiyeli olmak ayrı bir şeydir.

Bilahare Türkiyeliyim demek Türk’üm demek ile aynı anlama gelmez.

Hemşeri’nin anlamı farklı, akraba olmanın anlamı ise çok daha farklıdır.

Milliyet; antropoloji, sosyoloji ve etnoloji özürlülerin sandığı gibi inşa, ikame, inkar ve ihmal edilebilecek bir kavram değildir.

Kişilerin ana ve babalarını seçme gibi özgürlüklerinin olmadığı gibi milliyetlerini de seçme gibi özgürlükleri yoktur.

TÜRK , Türklüğünü iradesi ile değil, yaradılışı ile elde edinir. Hele hele Türklük bazı gazetecilerin ve siyasilerin arzularıyla mübadele konusu olacak bir olgu hiç değildir.

Hatırlayınız Batı Trakya Müftüsüne Yunan makamları kendisini TÜRK olarak tanımladığı için hapis cezası verdiğini lütfen hatırlayınız ve bunları asla hayatınızın hiçbir döneminde unutmayınız. Bunları eğer unutmazsanız işte ancak gerçek bir vatansever olma yolunda kişiliğinizde, karakterinizde, mizacınızda, kafa yapınızda, ruhunuzda doğru düzgün bir aşama ama sadece bir aşama kaydetmiş olursunuz.

Türkiye’de kendisini TÜRK hissedenlerin sayısı her türlü araştırmada %86’ın üzerinde çıkmaktadır. Böyle bir sosyolojik olgu karşısında kendisini azınlık olarak görenler çoğunluğun kendisini nasıl tanımlayacağını tayin etme hakları da ve yetkileri de yoktur.


Türkiye’de azınlık haklarına saygı bekleyenler öncelikle çoğunluğun hukukuna saygı göstermeyi öğrenmeleri gerekir.

Bu bağlamda Türkiye’de egemen toplum, Türkçe konuşan ve TÜRK kültürü ile yoğrulmuş, kendini TÜRK hisseden ve aynı ortak kaderi paylaşanlardan ibarettir.

TÜRK kültürü karşısında direnebilecek yada tehdit edebilecek ciddi bir etnik ve azınlık kültüründen söz edilemez. TÜRK kültürü hem üst kültürdür hemde en yetkin kültürdür.

TURAN HAYALİ İLE  YAŞAYANLARA ESENLİKLER.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Taş
Ahmet Taş - 2 yıl Önce

başkanım kalemin ve kılıcın keskin olsun.

Adnan YORULMAZ
Adnan YORULMAZ - 2 yıl Önce

Tarih seni Türk gibi yaşadı Türk gibi Öldü yazacaktır Reis.