Yemek Yeme Alışkanlığı ve Çocuk

Çocuğun doğumundan itibaren gerekli olan; vücudun büyüme, gelişme ve günlük işlevlerinin sürekliliğinin sağlanması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarlarda alınması beslenmedir. Çocuk için gerekli öz bakım becerilerinden biri yemek yeme alışkanlığı kazanmasıdır. Bu alışkanlığın , yetişkinin kendini geri çekmesiyle beraber kazanılması ve bireysel olarak yapılması gereklidir. Doğumdan itibaren başlangıçta ebeveynler tarafından karşılanan gereksinimler, çocuğun büyümesiyle ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek olgunluğa erişmesiyle beraber artık bireysel olarak yapması gereken beceriler haline gelmelidir. Bu becerinin kazandırılması için öncelikle bakıma eşlik eden yetişkinin adım adım tutumlar sergilemesi gerekir. Bu tutum çocuğun birey olma çabasını desteklemek adına önemlidir.

Çocuk diğer bir çok beceride de olduğu gibi yemek yeme becerisini de kendisine bakım veren yetişkini model alarak öğrenmeye ve de taklit etmeye başlamayla kazanır. Yeme sorunları; çocuğun yemek yerken zorluk çıkarması, iştahsız olması gibi durumlardır ve bu sorunlar, doğru zamanda, doğru tutumla , doğru besin seçimleri ile düzeltilmesi mümkün olan durumlardır. Bu düzenleme için öncelikle çocuğa yemek yeme düzeni olan bir ortam sunulmalıdır. Yemeği televizyon olmayan, çocuğun dikkatinin dağılmayacağı sessiz bir ortamda yedirmek, zamanının güzel geçmesine özen göstermek önemlidir. Bir şarkı ya da masalla bu süreç daha zevk alabileceği bir ortam olabilir. Düzenli bir ortam için, yemek yeme süresi olmalılıdır. Bu süre tüm aile bireylerinin yemeklerini bitirerek masadan kalktığı süre olursa sağlıklı olur. Bunun için arada bir “ ablan yemeğini bitirmek üzere.. “ ya da “ birazdan hep beraber yemeğimizi bitireceğiz.” Tarzında yemek süresi hakkında sinyaller vermek yararlıdır, süre doduğu zaman masadan kalmak ve çocuğun devam etmesi için zorlamada bulunmamak uygundur.

Çocuğun yemek seçimi konusunda tercihlerine saygı duyulmalıdır. Çocuğa hazırlanan yemekte, tabağını sonuna kadar doldurmak görüntü açısından itici gelebileceği için porsiyonlarını az tutmak çocuğun yemek için daha istekli olmasını sağlayabilir. Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği besinleri tercih etmek daha uygun olabilir. Çocuğu zorlamadan değişik yemek çeşitlerine alıştırarak tek bir besin türüne bağımlı kalmasını önlemek faydalı olacaktır. Örneğin; bir besinde aşırı miktara kaçmak çocuğun diğer besinleri reddetmesine yol açabilir. Çocuğu yemek konusunda desteklemek gerekir.

YORUM EKLE

banner4

banner3