Erasmus+ ve Avrupa Gönüllü Hizmeti Semineri Verildi

Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu bünyesinde eğitim gören öğrenciler için “Neden Konuşamıyoruz Bu İngilizceyi?” isimli bir seminer düzenlendi.

Erasmus+ ve Avrupa Gönüllü Hizmeti Semineri Verildi

Program kapsamında konuşmacı olarak katılım sağlayan Erasmus Proje Koordinatörü ve İngilizce Öğretmeni Emrah Demiroğlu öğrencilerle İngiltere, İspanya ve Hollanda’da Erasmus projeleri hakkında edindiği tecrübeleri paylaştı.
Öğrencilere İngilizce öğrenmenin gerekliliğini aktaran Demiroğlu, İngilizce öğrenmenin temelde zor olmadığını, ön yargılarımız ve korkularımız nedeniyle öğrenme sürecinin zorlaştığını aktardı.
Demiroğlu; “Günümüzde bazı meslekler için artık bir yabancı dil bilmek bile yeterli hale gelmezken bizlerin İngilizce gibi genel kullanımı yüksek olan bir dili öğrenmemiz zorunlu hale geliyor. Bugün okul eğitimi sırasında öğrenci arkadaşlarımız dersleri için araştırma yaparken Türkçe kaynaklar ile birlikte İngilizce kaynaklara çok kolay erişim sağlayabilir noktadalar. Bu konuda Fırat Üniversitemizin yeterli altyapısı ve imkanları var. Önemli olan öğrenci arkadaşlarımızın İngilizce altyapılarının yeterli olması. Meslek Yüksek Okulundan mezun olan genç arkadaşlarımızın da mesleki hayatlarını kolaylaştırmak için İngilizce öğrenmelerini önemsiyoruz. Bu nedenle keyifli bir seminer formatı hazırladık, arkadaşlarımızı sıkmadan, yüzlerini gülümseterek İngilizce’nin öğrenilebilecek kadar kolay bir dil olduğunu aktarmaya çalıştık” dedi.

Program kapsamında Erasmus+ ve kısa adı AGH olan Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında bilgiler veren Proje Danışmanı ve Öğr. Gör. Gökhan Topal; “Erasmus+ programları öğrenci hareketliliği ve staj programları konusunda Fırat Üniversitemizin Dış İlişkiler Birimi önemli ve başarılı çalışmalara imza atıyor. Bizler bu seminer kapsamında, üniversitemizin dış ilişkiler biriminin çalışma alanı içerisinde olmayan, sivil toplum kuruluşlarının yürütmüş olduğu gençlik projeleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Özellikle Avrupa Gönüllü Hizmeti olarak adlandırılan projeler ile gençlerimizin yabancı dillerini geliştirme imkanları var. Sivil Toplum Kuruluşlarınca yürütülen bu projelere nasıl erişim sağlanır, öğrencilerimizin maddi imkanlarını kullanmadan AB fonlarından bu çalışmalarda nasıl yer alırlar sorularının cevaplarını anlatmaya çalıştık." şeklinde konuştu.

Elazığmedya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER