Demir: "Hukuk Siyasetin Baskısı Altında"

Gelecek Partisi Elazığ Kurucu İl Başkanı Av. Adnan Demir, "Hukuk tamamen siyasetin emrine girmiş, siyasetin baskısı altında. Cumhurbaşkanı ekranlarda konuştuğu zaman, hakim, savcı ona bakarak karar vermektedir. Dolayısı ile böyle bir ortamda hangi hukuk reformundan bahsedebilirsiniz" dedi.

Demir: "Hukuk Siyasetin Baskısı Altında"

Gelecek Partisi Elazığ Kurucu İl Başkanı Av. Adnan Demir, yaptığı yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hukukta reform çağrısını değerlendirdi.

Başkan Demir, iktidarın geçmişte yapmış olduğu reformlarda sürekli hukuku, iktidarın baskısı altında tutmaya çalıştıklarından dolayı bu hukuk reformunun inandırıcı gelmediğini söyledi. Başkan Demir, "Bu siyasi iktidarın uzun dönemdir güvenilirliğini yitirildiği gibi son hukuk reformu çağrısı o güvensizlikten dolayı kamuoyunda yeterince bir algı oluşturmadı. Çünkü AK Parti kurulduğundan beri sürekli hukuk reformu ve ekonomi ile ilgili yeni reformlardan bahsederek tekrar halka bir umut aşılamaya çalışmaktadır. Ancak geçmişte yapmış oldukları reformlarda sürekli hukuku, iktidarın baskısı altında tutmaya çalıştıklarından dolayı bu hukuk reformu inandırıcı gelmemektedir" dedi.


"BU ORTAMDA HANGİ HUKUK REFORMUNDAN BAHSEDEBİLİRSİNİZ"
 

Gelecek Partisi İl Başkanı Demir, yaptığı açıklamada; daha önceleri Sulh Ceza Mahkemeleri kurulduğu zaman hakimlere, savcılara siyasetten herhangi bir kimsenin ulaşmasının mümkün olmadığını kaydederek  şunları söyledi:

"Ben yıllarca baro başkanlığı görevi yürüttüğüm için o dönemlerde siyasette olan insanlar bir şekliyle taleplerini mahkeme hakimlerine iletmek isteseler mutlaka ve mutlaka baro başkanına ulaşırlardı. Ancak şuan da başsavcı tayininde dahi göreve başlaması nedeni ile AK Parti il başkanlarının çiçekleri ile karşılanmaktadırlar. Yani hukuk tamamen siyasetin emrine girmiş. Siyasetin baskısı altında. Sulh ceza hakimlikleri de kurulduktan sonra, yani hükümetin tamamen ulaşım aracı gibi hizmet vermeye başladılar. Bütün o iktidarın talepleri dosyaları ile ilgili yapılacak işler onlar aracılığı ile mahkemelere iletilmekte ve mahkemeler de artık o baskı ve dayatmalar ile kararlarını vermektedirler.

Ancak son zamanlarda artık böyle bir şeye de ihtiyaç kalmadı. Cumhurbaşkanı ekranlarda konuştuğu zaman, hakim, savcı ona bakarak karar vermektedir. Dolayısı ile böyle bir ortamda hangi hukuk reformundan bahsedebilirsiniz?"


"REFORM İÇİN HUKUKLA, HAKİMLERLE İLGİLİ RAHATLATMA YAPILMALI"


Hukuk reformu için öncelikle iktidarın, Cumhurbaşkanının hukukla, hakimlerle ilgili rahatlatma yapması gerektiğinin altını çizen başkan Demir, "Geçmişte hukuk hakimlerin - savcıların düşük maaşları yüzünden sıkıntı yaşamaktaydı. Ancak vicdanına, kararına etki eden herhangi bir baskı yoktu. Ama şu anda bu baskı sürekli devam etmektedir. Öncelikle hakimler, savcılar üzerinden bu baskı kalkmadan hukuk reformu olamayacağını düşünüyoruz. Bunun dışında ülke gündeminde birçok siyasi nedenlerle tutukluluğu devam eden dosyalar var. Bu dosyalar ile ilgili de hakimler, savcılar henüz bir karar vermeden, hukukta reformdan bahsetmek mümkün değil. Bu hikayelerin sonu da pek iyi gelmiyor" ifadelerine yer verdi.

Günışığı Haber Merkezi

Elazığ Medya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER